Systemy odpylania służą do eliminowania zanieczyszczeń z powietrza. To zapewnia pracownikom bezpieczną atmosferę wykonywania obowiązków. Gdzie technologie odpylania sprawdzają się najbardziej i w jaki sposób uzyskać dobre parametry szczelności?
W jakich przedsiębiorstwach systemy odpylania to niezbędna inwestycja?
Systemy odpylania przydają się w większości prac technicznych, głównie przy polerowaniu oraz szlifowaniu. Filtracja to niezbędna inwestycja przy transportowaniu materiałów sypkich, malowaniu, cięciu wielu powszechnie stosowanych materiałów. Zapotrzebowanie na systemy odpylania zgłaszają wszystkie przedsiębiorstwa pragnące spełnić obowiązkowe normy BHP. Dobre przykłady to zakłady wytwarzające chemię i producenci mebli posługujący się drewnem. Odpylanie powietrza przyjmuje różne formy od bardziej skomplikowanych po zwykła wentylację strefową, czy nawet odciąg miejscowy. Najważniejsza zasada to dopasowanie elementów instalacji do rodzaju zagrożeń. Zanieczyszczenia wpływają nie tylko na ludzi, ale na stan urządzeń i w niektórych przedsiębiorstwach zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru.
Jak uzyskać właściwą szczelność i od czego zależy wydajność systemu?
Każdy system odpylania musi spełnić konkretne normy porównywane przy kontrolach. Jeżeli wyniki nie mieszczą się we właściwych widełkach przedsiębiorca musi jeszcze bardziej zadbać o porządek i inwestować w rekomendowane systemy, złączki rurowe i inne elementy przydatne w szybkim usuwaniu niekorzystnych substancji z powietrza. Systemy odpylania podlegają obecnie automatyzacji. Szczelność zależy od jakości części składowych i od precyzji montażu. Najlepsza praktyka to skompletowanie elementów od jednego producenta. Szczelność można monitorować na bieżąco, ale taka inwestycja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przedsiębiorca musi przygotować się na systematyczną kontrolę i wymianę filtrów. Najtrudniej zadbać o szczelność w obszarach wrażliwych połączeń elementów, na przejściach. Przedsiębiorcy nie powinni oszczędzać na trwałych złączkach, bo to najczęściej od ich wytrzymałości zależy sprawność odciągania zanieczyszczeń.
Jak zaprojektować efektywny system eliminowania zanieczyszczeń z powietrza?
Dobry system odpylania charakteryzuje się właściwą prędkością przepływu, dużą żywotnością, właściwie rozstawionymi i połączonymi elementami. Wiele błędów pojawia się po zastosowaniu zbyt małych średnic rur, albo części łączących o niewłaściwym kącie. Większość elementów instalacji odpylającej nie powinna posiadać chropowatego wykończenia, tylko bardziej gładką powierzchnię. To umożliwi łatwy transport zanieczyszczeń, które nie pozostaną w systemie. Dobra praktyka to stosowanie części odpornych na ścieranie i w miarę elastycznych, co przydaje się przy serwisie i standardowych kontrolach.
Co trzeba przeanalizować przed wyborem technologii?
System odpylania nie musi oznaczać dużych wydatków, ale raczej przemyślaną strukturę. Przed inwestycją przedsiębiorca identyfikuje zanieczyszczenia, potwierdza ilość, a dopiero na tej podstawie przegląda oferty producentów i technologii.