Sterowanie systemem wytwarzania sprężonego powietrza jest bardzo istotne dla sprawnego działania całej instalacji. Dlatego też warto inwestować w układy sterowania oferowane przez najlepszych producentów i dystrybutorów, którzy gwarantują, iż będą one spełniały swoje zadanie w 100%, co przełoży się na bezawaryjną i wydajną pracę sprężarek.
Czym są układy sterowania?
Układy sterowania mają na celu koordynowanie pracy jednego bądź też zespołu kompresorów przemysłowych, w połączeniu z urządzeniami przeznaczonymi do uzdatniania sprężonego powietrza. Tego rodzaju urządzenia, w postaci filtrów, spustów kondensatu lub osuszaczy mają istotne działanie i wpływają na jakość wyprodukowanych artykułów czy też świadczonych usług.
Układy sterowania polegają na monitorowaniu funkcji stacji sprężarek oraz nadzorze działania poszczególnych kompresorów przemysłowych zarówno w formie lokalnej, jak i zdalnej. Sterowanie układami sprężonego powietrza jest rewolucyjną zmianą, która z pewnością ułatwia kontrolę nad parkiem maszynowym. Systemy kontrolne w wersji lokalnej mogą być obsługiwane przez jednego pracownika, co zdecydowanie usprawnia pracę całego parku maszynowego. Ponadto, każdy właściciel przedsiębiorstwa może również monitorować i kontrolować pracę kompresorów przemysłowych w formie zdalnej, nie tylko z miejsca swojego zamieszkania, ale także z dowolnie wybranej lokalizacji, również poza granicami naszego kraju.
Dlaczego warto wprowadzić to rozwiązanie w swojej firmie?
Sterowanie kompresorami przemysłowymi wymaga zastosowania wielu innowacyjnych technologii mikroprocesorowych oraz telekomunikacyjnych, dzięki temu można zredukować wydatki poniesione na energię elektryczną, wynikające ze zbyt dużej liczby okresów biegu luzem sprężarek oraz licznych strat ciśnienia w całym systemie. Przekłada się to na poprawę kondycji finansowej każdej firmy, a także usprawnia jakość pracy i poziomu świadczonych usług. Ponadto, technologie zastosowane w układach sterowania zapewniają przejrzystość pracy układów odpowiadających za uzdatnianie oraz sprężanie powietrza. Warto dodać, że nowoczesne układy sterowania są dostosowane do urządzeń techniki sprężonego powietrza, które nie tylko pochodzą od jednego producenta, ale mogą być wykorzystywane do sprzętu od wielu renomowanych firm. To niewątpliwa zaleta, która przemawia na korzyść tego, aby zastosować układy sterowania bez względu na to, jaką marką sygnowana jest sprężarka. Warto dodać, że sprężarki przemysłowe to urządzenia, które powinny być w pełni kontrolowane, a co za tym idzie, należy wprowadzić odpowiedni system zarządzania ich pracą. Do tego celu należy oddelegować pracownika, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe, a także zaopatrzyć się w zaawansowane sterowniki.
Dwa podstawowe sposoby sterowania układem sprężarek – który jest lepszy?
W obecnym czasie, w każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje się dwa podstawowe sposoby sterowania układem sprężarek. Pierwszy polega na ustawieniu kaskadowym. Jest to rozwiązanie, w którym kompresory są sterowane pod względem panującego ciśnienia w sieci. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystywanie sterowników nadrzędnych, które kontrolują pracę sprężarek w sposób kompleksowy, zgodny z panującym ciśnieniem w sieci oraz poborem sprężonego powietrza. Ustawienie kaskadowe nie jest korzystnym rozwiązaniem z punktu optymalizacji kosztów poniesionych na eksploatację sprężarek. Jest to działanie, które niestety wiąże się ze stratami energii elektrycznej, która często jest marnotrawiona, ponieważ następuje tutaj praca na biegu jałowym oraz brak stabilności ciśnienia w systemach sprężonego powietrza. Sterownik nadrzędny jest o wiele lepszym rozwiązaniem, które z pewnością wiąże się z optymalizacją kosztów związanych z energią elektryczną potrzebną do zasilania parku maszynowego, a także redukcją strat ciśnienia w systemie sprężonego powietrza.
Systemy układów sterowania są zależne od wielu czynników, między innymi należy dopasować je do rodzaju posiadanego parku maszynowego, liczby sprężarek, a także specyfiki danej działalności gospodarczej oraz zmienności produkcji. Ponadto, układy sterowania należy również dopasować do różnicy ciśnień, jaka występuje w systemie sprężonego powietrza. Jeśli wszystkie te czynniki zostaną uwzględnione, można korzystać z doskonałej jakości systemu, który monitoruje funkcjonowanie posiadanego parku maszynowego i wpływa na oszczędności wynikające z eksploatacji sprężarek.
Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza