Skuteczność wakacyjnych kursów języka obcego

Skuteczność wakacyjnych kursów języka obcego

Mówi się, że znajomość języków obcych we współczesnym świecie to podstawa. Ogromną wartość niesie swobodne posługiwanie się językiem angielskim, ale znaczenia nabiera również zdolność mówienia w kilku językach obcych jednocześnie. Znajomości języków obcych wymagają również pracodawcy, ale znajomość ta ma także ogromne znaczenie w życiu codziennym, zwłaszcza w przypadku języka angielskiego, który od wielu lat zyskał miano języka międzynarodowego. Wakacyjne kursy to świetne rozwiązanie dla osób chcących podszkolić swój język obcy dorosłych, jak i dzieci. Jakie korzyści dają wakacyjne kursy dla dorosłych?

Nauka w wakacje nie tylko dla dzieci

Kursy języka obcego w okresie wakacyjnym są przydatne młodym osobom, które ukończyły rok szkolny z niesatysfakcjonującą oceną z języka obcego. Korepetycje językowe w roku szkolnym nie zawsze dają dobre rezultaty, gdyż uczniowie zwykle są przygotowywani wyłącznie w zakresie zadań z zeszytu ćwiczeń. To duże ograniczenie. Kursy wakacyjne pomogą lepiej rozpocząć kolejny rok szkolny i z łatwością zdobywać dobre oceny.

Wakacyjny okres to czas urlopów. Dorośli także dysponują większą ilością wolnego czasu, stąd okazja do nauki języków. Nauka języka obcego w wakacje to możliwość:

  • podniesienia swoich kwalifikacji na rynku pracy,
  • rozwoju osobistego,
  • nauki zupełnie nowego języka,
  • poprawy zakresu komunikatywności językowej w języku, w którym pojawia się bariera językowa i blokada przed błędami w formułowaniu zdań.

Kursy bywają nieocenione, gdy na co dzień nie używamy języka i przez brak kontaktu z nim zapominamy nawet podstawowych słówek i zasad.

Czym charakteryzują się wakacyjne kursy językowe?

Profesjonalne kursy językowe są odpowiednio zaplanowane, aby w stosunkowo niedługim czasie przyswoić najważniejszy zakres słownictwa, gramatyki i aby przełamać barierę językową.

Co ważne, nie ma znaczenia na jakim etapie nauki i znajomości języka jesteśmy. Wakacyjne kursy dla dorosłych oferowane przez profesjonalne szkoły językowe dopasowują poziom zaawansowania. Możemy rozpocząć naukę zupełnie nowego dla nas języka, możemy też zapisać się na poziom odpowiadający dotychczasowym umiejętnościom językowym. Wakacyjne kursy językowe nastawione są przede wszystkim na praktykę. Nacisk na różne rodzaje komunikacji: pair work, group work, face-to-face, individual work sprawia, że kursy są bardzo skuteczne. Nie ma tylko suchej teorii, powtarzania w kółko słówek. Wśród małych grup osób, które uczestniczą w lekcjach istnieje możliwość komunikowania się podczas lekcji zarówno z nauczycielem, jak i pozostałymi uczestnikami kursu. Przygotowane przez lektorów kursy pozwalają na monitorowanie postępów w nauce, są motywacją nawet dla najbardziej opornych. Wakacyjne kursy dla dorosłych z języka obcego pozwolą lepiej przygotować się do planowanego wyjazdu za granicę, czy to w celach wypoczynkowych, czy też z powodów zarobkowych.

Jakie są efekty wakacyjnych kursów języka obcego dla dorosłych?

Niezależnie od poziomu nauki, wakacyjne kursy dla dorosłych z języków obcych są skuteczne. Efekty nauki dla uczestników takich kursów to:

  • Dla osób bez znajomości języka: poznanie specyfiki języka, zdobycie przydatnego zakresu słownictwa, zdobycie umiejętności komunikowania się.
  • Dla osób ze średnią znajomością języka: utrzymanie kontaktu z językiem obcym, odświeżenie i rozszerzenie zasobu słownictwa, uzupełnienie braków.
  • Dla osób z dobrą znajomością języka: szlifowanie znajomości języka, przygotowanie się do egzaminów.

Nawet jeśli zmobilizujemy się i w warunkach domowych zasiądziemy do nauki, nigdy nie uzyskamy tak dobrych wyników nauki, jak w efekcie uczestnictwa w zorganizowanym kursie wakacyjnym.

Inspirowane: 123way.pl – kurs języka angielskiego Toruń