Ręczny wózek paletowy – jakie są najczęstsze awarie?

wózek paletowy ręczny

Ręczny wózek paletowy to jedno z najbardziej powszechnych urządzeń do przenoszenia cięższych towarów w większości zakładów pracy. Ręczne wózki paletowe sprawdzają się najbardziej na krótkich dystansach, ale jednocześnie warto uważać na awaryjność. Częsta eksploatacja sprzętu oznacza z dużym prawdopodobieństwem zwiększenie kosztów serwisowania. O jakie najczęstsze awarie chodzi i w jaki sposób można im przeciwdziałać?

Hydraulika i inne powszechne awarie, często wynikające z niewłaściwego użytkowania mechanizmu

Jeden z najbardziej wrażliwych elementów występujących w ręcznym wózku paletowym to siłownik hydrauliczny odpowiadający za podnoszenie oraz opuszczanie przedmiotów. Przypadkowe opadanie ładunku, albo zacinanie się siłownika to bardzo złe znaki wymagające z reguły zamówienia serwisu wózków paletowych. Czasami wystarczy tylko podstawowa regulacja podzespołów w celu przywrócenia głównych funkcji urządzenia, natomiast największe inwestycje wiążą się z wymianą uszkodzonych części na oryginalne. Z tego powodu warto stawiać na wózki nowe, na długoterminowej gwarancji producenta, z dostępem do całodobowej pomocy technicznej. Samodzielnie można wyczyścić siłownik oraz zawory. To przy drobnych problemach wystarczające rozwiązanie. Wiele awarii ręcznych wózków paletowych powoduje nałożenie zbyt dużego ciężaru. Nadmierne obciążenie oznacza uszkodzenie zaworu opuszczania. Niektóre awarie można pomylić po prostu z brakiem wiedzy, w jaki sposób sterować dźwignią wózka paletowego. Niektórzy pracownicy stosują nieprawidłowe ustawienia, co uniemożliwia właściwe sterowanie ładunkiem. Przed potwierdzeniem awarii należy zatem sprawdzić działanie urządzenia na sucho, albo z minimalnym obciążeniem.

Najważniejsze problemy techniczne występujące w ręcznych wózkach paletowych to:

  • uderzenia powodujące wygięcie konstrukcji,
  • wycieki oleju, które rozwiązuje szybkie uszczelnienie przez serwis,
  • uszkodzenia podzespołów hydraulicznych,
  • naturalne zużycie, korozja elementów,
  • stosowanie nieodpowiedniego ciężaru, co przyśpiesza zużycie,
  • blokady kółek.

Samodzielna konserwacja pomaga w zachowaniu dobrego stanu urządzenia

Uszkodzonych mechanicznie wózków paletowych nie wykorzystuje się w dalszej pracy, tylko przekazuje do oględzin w serwisie lub przez wyznaczonego pracownika technicznego. Wózki paletowe ze względu na prostą konstrukcję naprawia się szybko i stosunkowo tanio w porównaniu do wózków elektrycznych, akumulatorowych. Operator powinien troszczyć się o czystość urządzenia, o przegląd mechanizmów na sucho przed realizacją zadań, a także o stosowanie właściwego oleju, bez oszczędzania. Wózek wymaga również okresowego prostowania wideł i regeneracji rolek i kółek. Przed wyborem urządzenia wypada ocenić dostępność oryginalnych części zamiennych. Serwis wózków paletowych najczęściej rozwiązuje ten problem na miejscu.

Na zakończenie

Paleciaki to powszechny widok w sklepach, zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, ale też w wielu innych działalnościach. Prosta konstrukcja, wytrzymywanie dużych obciążeń, prosty i opłacalny serwis to główne przewagi sprzętu dla operatora. A powszechne awarie nie są wcale takie trudne w usunięciu przez wyspecjalizowany serwis wózków paletowych.