Praca za granicą dla młodych – gdzie i kiedy wyjechać?

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Kiedyś po skończeniu konkretnej szkoły absolwenci mogli mieć pewność zatrudnienia w zawodzie. Obecnie nie tylko nie ma takiej pewności, ale również niejednokrotnie okazuje się, że praca w kraju jest nieatrakcyjna, niezwiązana z posiadanym wykształceniem lub nisko płatna. Nie inaczej jest z osobami młodymi, które zdecydowały się poszukiwać pracy zaraz po skończeniu szkoły średniej. Okazuje się więc, że poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Ponadto bardziej opłacalna i atrakcyjna może okazać się praca za granicą dla młodych.

Gdzie szukać pracy za granicą dla młodych?

Źródeł mogących pomóc w poszukiwaniu pracy za granicą jest bardzo wiele. Nowoczesne narzędzia pozwalają skonfigurować oferty szyte na miarę pod względem posiadanego wykształcenia, doświadczenia, zainteresowań czy możliwości fizycznych. Warto pamiętać, że bazy ofert dostępne powszechnie i dla wszystkich mogą być znacznie bardziej okrojone oraz ubogie. Często nie obejmują również ofert pracy dla specjalistów, których wśród młodych ludzi także nie brakuje. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do biura pośrednictwa pracy. Tam odpowiednia oferta zostanie fachowo dobrana pod kątem konkretnego kandydata.

Kiedy i dokąd wyjechać do pracy za granicą  – młodzi na europejskim rynku pracy

Wybór odpowiedniego terminu i miejsca docelowego do wyjazdu zarobkowego za granicę to również ważne kwestie, które należy przemyśleć. Warto rozejrzeć się w ofertach i zorientować się, jakie warunki proponują pracodawcy w konkretnych krajach. Obecnie najbardziej atrakcyjnym krajem, szczególnie dla osób młodych, okazuje się Holandia. Praca za granicą dla młodych to szereg bardzo różnych ofert na niejednakowych warunkach, ale Niemcy czy Wielka Brytania z każdym rokiem stają się coraz mniej pociągającym celem wyjazdów zarobkowych. Natomiast Holandia to nie tylko ciekawe oferty, ale również możliwość rozwoju, tak cenna w przypadku młodych pracowników. Dodatkowo holenderscy pracodawcy chętnie zatrudniają młodych i nie boją się w nich inwestować. Dlatego decydując się na pracę w Holandii, można liczyć na atrakcyjny system motywacyjny czy ciekawe szkolenia podnoszące kwalifikacje. Niemniej pracownik musi wykazać zaangażowanie i chęć do pracy. Zdecydowanie na korzyść pracownika przemawia także chęć podpisania kontraktu długoterminowego. Inną kwestią jest wybór odpowiedniej pory na wyjazd. O ile w przypadku prac sezonowych ma to bardzo duże znaczenie, o tyle jeśli chodzi o pracę za granicą dla młodych na długoterminowy kontrakt, najczęściej bez znaczenia pozostaje, kiedy praca zostanie rozpoczęta. Jeśli młodego pracownika interesują oferty pracy krótkoterminowej, to warto celować w sezon wiosenno-letni. Okres ten obfituje w zdecydowanie większą liczbę ofert pracy niż można trafić przez resztę roku. Ale jeśli praca za granicą dla młodych ma być zajęciem na dłużej, a dodatkowo związanym z wykształceniem czy dotychczasowym doświadczeniem, to należy szukać ofert w systemie ciągłym. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy pracodawca będzie potrzebować wykwalifikowanego pracownika. Decyzja o wyborze spośród obu możliwości wyjazdu, sezonowej i długoterminowej, powinna być również podyktowana planami i dyspozycyjnością pracownika. Mimo wszystko niezależnie od kraju docelowego czy terminu wyjazdu przy poszukiwaniach pracy warto skorzystać z pomocy i możliwości oferowanych przez biura pośrednictwa pracy. Można tam znaleźć bardzo różnorodne oferty, również oferty pracy za granicą dla młodych, które mogą okazać się niebywale atrakcyjne i kuszące.

Źródło: Praca w Holandii – FAS Packing