O czym należy pamiętać sprzątając biurowe klatki schodowe?

sprzatanie klatek schodowych w biurach

Generalne sprzątanie schodów w budynkach biurowych wraz ze specjalistyczną dezynfekcją należy przeprowadzać regularnie, przynajmniej 1-2 w miesiącu. Oprócz tego konieczne jest codzienne, systematyczne utrzymywanie porządku i czystości  co wynika z wymogów higieny. Schody w biurze to przestrzeń wspólna, na której odbywa się wzmożony ruch wielu, często przypadkowych osób.

Biurowce w zależności od liczby kondygnacji, mają przy każdym wejściu hol, windy lub tradycyjną klatkę schodową. Sprzątanie biur w Warszawie obejmuje codzienne oraz generalne sprzątanie klatki schodowej. Sprzątanie klatek schodowych w biurze jest to złożony proces szeregu czynności. Tylko kompleksowe wykonanie wszystkich etapów sprzątania gwarantuje higienę i czystość w tym ciągu komunikacyjnym. O czym należy pamiętać sprzątając biurowe klatki schodowe?

Mycie ścian, okien i przeszklonych drzwi

Pierwszy etap obejmuje zebranie ręczne śmieci takich jak pudła, papier, puszki, butelki z zastosowaniem zasad segregacji odpadów. Kolejnym etapem jest przetarcie ścian środkami dezynfekcyjnymi i czyszczącymi do wysokości do około dwóch metrów. Wszelkie zabrudzenia, napisy, zanieczyszczenia tuszem usuwane są ze ścian przy pomocy nowoczesnej chemii.

Końcowe mycie powierzchni przeprowadzane jest przy użyciu atestowanych detergentów. W czasie generalnych porządków klatek schodowych w biurach istotne jest umycie okien i przeszklonych drzwi, gdyż stan otworów okiennych i drzwiowych znacząco wpływa na efekt wizualny pomieszczenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że mycie okien odbywa się tylko za pomocą specjalnych środków, aby zapobiec pojawianiu się smug na suchych oknach.

Czysta klatka – wizytówka biurowca

Kolejnym etapem generalnego sprzątania klatki schodowej jest wycieranie i mycie wszystkich elementów balustrady i poręczy biegnącej wzdłuż schodów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z poręczy oraz dezynfekcję, gdyż te elementy klatki schodowej wyeksponowane są na maksymalny i regularny kontakt dłoni ludzkich.

Ostatnim, ale jednym z najważniejszych etapów czyszczenia schodów w budynku biurowym jest gruntowne czyszczenie, zamiatanie, odkurzanie i mycie stopni ciągów schodowych i podestów. Dobór chemii i techniki do tego etapu jest zależny od formy wykończenia podłoża.

Jeżeli wzdłuż klatki schodowej, na poszczególnych kondygnacjach, znajdują się zsypy strefa wokół nich powinna być potraktowana szczególnie i regularnie dezynfekowana.

Regularne generalne sprzątanie schodów w biurowcu wiąże się nie tylko z utrzymania czystości i porządku, ale także chroni wspólne mienie przed przedwczesnym zniszczeniem i uporczywym zabrudzeniem. Porządek w strefie wspólnej korzystnie wpływa na mikroklimat i atmosferę pracy w biurowcu. Oszczędzanie na generalnym oraz systematycznym i profesjonalnym sprzątaniu schodów w biurze przekłada się na prestiż firmy i poszczególnych najemców powierzchni biurowych.