Kompresory tłokowe a śrubowe – czym się różnią

Wybór odpowiedniego kompresora do prowadzonej działalności jest kluczowy. Odpowiednie urządzenie będzie miało niebagatelny wpływ na prace realizowane przy pomocy sprężonego powietrza. W tym artykule pomożemy rozwiać wątpliwości w zakresie podstawowych zastosowań i różnice pomiędzy sprężarkami śrubowymi a kompresorami tłokowymi.

Kompresory tłokowe – podstawowe cechy

Sprężarki tłokowe działają na zasadzie zwiększania ciśnienia gazu za pomocą tłoka w cylindrze. Prosta konstrukcja tych urządzeń sprawia, że są one powszechnie stosowane w przemyśle. Charakteryzują się niższą mocą, niż sprężarki śrubowe. Mogą być także z powodzeniem wykorzystywane w miejscach, gdzie praca ciągła w zakresie wytwarzania sprężonego powietrza nie jest wymagana. Co więcej, kompresory tłokowe zaleca się do stosowania w miejscach, gdzie nie będą one pracować przez cały czas. Ten rodzaj sprężarek musi „odpoczywać”. Dlatego decydując się na sprężarkę tłokową warto inwestować w większy niż wskazują na to potrzeby zakładu zbiornik. W ten sposób wydłuża się żywotność urządzenia. Dążenie do jak najrzadszego uruchamiania kompresorów tłokowych powoduje nie tylko wydłużenie czasu jego prawidłowej pracy, ale także jest korzystne z punktu widzenia zużycia energii elektrycznej, ponieważ sam moment startu jest w obu przypadkach najbardziej obciążający. Na rynku dostępne są także kompresory tłokowe przystosowane do pracy ciągłej – m.in. urządzenia marki Sauer&Sohn, które zapewniają ciśnienie robocze do 500 bar.

W ofercie rynkowej znajduje się bogaty wybór sprężarek tłokowych. Zazwyczaj wyposażone są one w zbiorniki na sprężony gaz o różnej pojemności (do wyboru są zbiorniki poziome i pionowe) lub są montowane na ramie. Urządzenia mogą mieć charakter mobilny, jak i przeznaczony do zabudowy. Zakres mocy, wydajności oraz niezbędnej przestrzeni do posadowienia urządzeń dostosowany jest do różnego zapotrzebowania procesów produkcyjnych/usługowych na sprężone powietrze.

Kompresory tłokowe znajdą zastosowanie zarówno w  zakładach przemysłowych, jak i niewielkich warsztatach – na przykład przy serwisie ogumienia.

Kompresory śrubowe – cechy i zastosowanie

Sprężarki śrubowe to urządzenia, w których sprężanie powietrza następuje za pomocą zmniejszających się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami. Ich niewątpliwą zaletą jest zdolność do ciągłej pracy oraz wyższa wydajność i zarazem niższe koszty związane z wytwarzaniem sprężonego powietrza. Konstrukcja kompresorów śrubowych pozwala na tworzenie urządzeń o znacznie wyższej mocy, niż to ma miejsce w przypadku kompresorów tłokowych. Zaletą tych urządzeń jest także cichsza praca oraz wyższa żywotność, niż modeli tłokowych. Co więcej, sprężarki śrubowe zapewniają możliwość utrzymania stałej wartości ciśnienia oraz produkcję sprężonego powietrza wyrażoną w tysiącach litrów na minutę.

W ofercie rynkowej znajduje się szeroki wybór sprężarek śrubowych. Ich moc, wielkość, wydajność z powodzeniem można dostosować w różnych gałęziach przemysłu. Ich ogromną zaletą jest elastyczność – tam, gdzie potrzebna jest zmienna ilość sprężonego gazu poleca się sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności na przykład modele STRONG 2S marki AG KOMPRESSOREN.

Dzięki swej budowie kompresory śrubowe są znacznie bardziej energooszczędne, niż sprężarki tłokowe. To wpływa na optymalizację kosztów produkcji oraz podniesienie jej konkurencyjności.

Kompresory tłokowe i śrubowe olejowe i bezolejowe

Przy wyborze właściwej sprężarki warto także zwrócić uwagę na substancję, która jest wykorzystywana do smarowania zawartych w niej elementów. Na rynku można wyróżnić w tym względzie kompresory olejowe i bezolejowe – zarówno w urządzeniach tłokowych, jak i śrubowych. Pierwsze wykorzystują olej, drugie natomiast wodę lub pracują na sucho. Dlaczego to rozróżnienie jest tak istotne? Ponieważ są branże, które wymagają zastosowania sprężarek gwarantujących najczystsze i wolne od oleju sprężone powietrze. Mowa tutaj o branży spożywczej, medycznej, precyzyjnej, optycznej, komputerowej, gdzie cząsteczki oleju mogą spowodować uszkodzenie produktu i jego niezdatność, a producenta narazić na konieczność utylizacji całej serii wytworzonych towarów.

Sprężarki olejowe to z pewnością tańsze rozwiązanie. Dla otrzymania jak najwyższej klasy czystości medium kompresory często wyposażone są w systemy filtracji, które w dużym stopniu ograniczają przedostawanie się cząsteczek oleju do produktu końcowego, jednak nie gwarantują 100% czystości sprężonego powietrza w toku działania.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki powietrza