Jakie funkcje nowoczesnych wycinarek laserowych ułatwiają zadania operatora?

cięcie laserowe

Cięcie laserowe to jedna z popularnych metod obróbki blachy. Technologia cięcia laserowego jest stale udoskonalana, pozwala na osiągnięcie większej precyzji, ograniczenie strat materiałowych czy energooszczędność. Czym charakteryzują się nowoczesne wycinarki?

Wybór właściwego urządzenia

Moduły oraz funkcje wycinarek obecnie dostępnych na rynku różnią się między sobą i należy je dostosować w zależności od materiałów, z którymi przyjdzie operatorowi pracować. Cięcie, znakowanie czy grawerowanie to tylko niektóre z prac wykonywanych przy użyciu wycinarek. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: moc lasera czy oprogramowanie samej wycinarki.

Zakup wycinarki laserowej

Parametry materiałów, takie jak grubość, waga, rozmiar czy długość przekątnej z pewnością będą miały niebagatelne znaczenie podczas wyboru odpowiedniej maszyny. Nowoczesne wycinarki wyposażone są w różnego rodzaju systemy podawania oraz pozycjonowania elementów, wykorzystywanych podczas pracy.

Wycinarki laserowe dysponują mocą o różnym natężeniu, od względnie słabych urządzeń o mocy 1k W do najnowocześniejszych i najdroższych laserów o mocy ponad 20 kW. Klienci zwykle decydują się na optymalny zakup w średniej cenie, gdzie moc urządzenia nie przekracza 10 kW. Istotny jest też rodzaj oprogramowania – musi być ono kompatybilne z systemami wykorzystywanymi obecnie w firmie, pozwoli to na łatwą integrację nowo zakupionego urządzania z resztą systemu.

Wycinarki laserowe Baykal z technologią Fiber 

Do cenionych wycinarek laserowych należą urządzenia tureckiej firmy Baykal. Producent oferuje urządzenia do wycinania laserowego o różnej mocy rezonatora i obszarze roboczym 1500 x 3000 mm; 4000x2000mm, 6000x2000mm i innych, dostosowanych do potrzeb klientów. Wycinarka daje możliwość dokładnej obróbki materiałów cienkich przy naprawdę niskich kosztach eksploatacyjnych. Nowoczesna technologia multitouch pozwala na sterowanie przy pomocą panelu dotykowego, a prosta obsługa zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania maszyny przez operatora. Maszyna pozwala na swobodne dopasowanie mocy rezonatora do odpowiedniego rodzaju materiałów: stali czarnej, stali nierdzewnej oraz aluminium.

Wycinarki laserowe Mitsubishi wyposażone w technologię Cross Flow 

Wycinarki Mitsubishi z technologią Cross Flow o mocy do 6 kW to doskonały wybór do cięcia grubszych ( 5 -:-15 mm) blach z stali nierdzewnej wybór. Rezonator w tym modelu wyposażony jest w tzw. poprzeczny system wzbudzania gazów, a dzięki temu generuje wiązkę o bardzo dobrej spójności i prawie idealnym kształcie. Pozwala to uzyskać wyjątkową jakość cięcia stali nierdzewnej – praktycznie bezkonkurencyjną. Charakteryzuje się  również  bardzo małym zużyciem gazu laserowego oferuje stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne użytkowania, w porównaniu do innych laserów w technologii CO₂ Maszyna gotowa jest do pracy w niecałe trzy minuty od momentu jej włączenia, a specjalnie wbudowana funkcja Eco Mode gwarantuje jeszcze niższy pobór energii. Urządzenie z łatwością tnie materiały różnej grubości takie jak aluminium czy miedź.

Podsumowując, odpowiednia wycinarka laserowa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej firmy oraz materiałów, na których pracuje, pozwoli to na zoptymalizowanie pracy samego operatora i ułatwienie procesu obróbki.