Jak znaleźć dobrego kandydata do pracy w branży IT? Kilka rad!

praca w it

Specjaliści branży IT to najbardziej poszukiwane osoby na rynku pracy, a rynek ten zapełnia się coraz to większą ilością nowych adeptów kursów programowania. Wybór tych najbardziej utalentowanych jest więc dla pracodawców nie lada wyzwaniem. Dawniej do zatrudnienia pracownika wystarczyło umieszczone na różnych portalach ogłoszenie. Dziś branża IT jest raczej rynkiem pracownika, w którym to kandydaci szukają odpowiadającego im pracodawcy. Doświadczeni specjaliści IT, zwykle współpracują już z innymi firmami i żeby ich pozyskać nie wystarczy samo zamieszczenie ogłoszenia o wolnym etacie. Mało tego, ogłoszenie o pracę może sprawić, że firma otrzyma setki zgłoszeń od kandydatów nie spełniających żądanych kryteriów. Zatem gdzie znaleźć dobrego kandydata do pracy w branży IT?

Możemy wyróżnić dwie podstawowe praktyki zdobywania wykwalifikowanych pracowników.

Pierwszą z nich jest ich pozyskiwanie z rynku pracy doświadczonych specjalistów z danych dziedzin programowania, drugą wyławianie i szkolenie talentów. Jeśli chodzi o ten pierwszy trend, jedną z najskuteczniejszych form pozyskiwania nowych pracowników do działów IT, jest sięganie po kandydatów rekomendowanych przez zatrudnianych już specjalistów. Pomimo dużej ilości pracowników na rynku, branża IT jest środowiskiem dość hermetycznym. Programiści z różnych firm, spotykają się przy okazji różnego rodzaju kursów podnoszących ich kwalifikacje, konferencji branżowych, czy spotykając ich na swojej drodze podczas pracy nad różnymi projektami. Polecenie kandydata przez pracownika firmy, minimalizuje ryzyko zatrudnienia osoby niekompetentnej, gdyż żaden z pracowników nie poleci kandydata, który wzbudza w nim jakiekolwiek wątpliwości. Poszukiwaniem kandydatów na nowych pracowników zajmują się również wykwalifikowani pracownicy działów HR. Specyfika branży IT sprawia, że jednym z najlepszych miejsc na odnalezienie kandydatów są media społecznościowe. Dobrymi źródłami pozyskiwania kandydatów na stanowiska IT są biznesowe serwisy z ofertami pracy oraz serwisy społecznościowe, które umożliwiają HRowcom odnalezienie wykwalifikowanych programistów.

Jeśli chodzi o wyławianie nowych talentów najczęściej wykorzystywaną formą pozyskiwania takich pracowników są kooperacje firm IT ze szkołami informatycznymi i bootcampami programistycznymi. Świetnym zabiegiem jest również organizacja praktyk i staży zawodowych. Wytypowani przez wykładowców najzdolniejsi studenci, czy osoby zgłaszające się same do odbycia praktyk studenckich, mogą być dzięki stażom w łatwy sposób weryfikowani pod kątem swoich kwalifikacji. Płatny staż w firmie, z jednej strony przywiązuje stażystę do firmy, poprzez zacieśnianie więzi z innymi pracownikami firmy, a z drugiej pozwala wprowadzić go w specyfikę pracy.

Inspiracja: TeamQuest.pl