Jak zaprojektować skuteczną prezentację multimedialną dla potrzeb wewnętrznych firmy?

Prezentacje multimedialne to narzędzia, które pozwalają w przystępnej formie przekazać nawet najbardziej zawiłe informacje. Nic więc dziwnego, że wiele firm wykorzystuje je w komunikacji wewnętrznej. Żeby jednak realizowały obrane cele, należy je odpowiednio zaprojektować. Jak stworzyć skuteczną prezentację multimedialną dla potrzeb wewnętrznych firmy?

Tworzenie prezentacji multimedialnych na potrzeby wewnętrzne firmy – wskazówki pozwalające zaprojektować atrakcyjne materiały

 Prezentacja multimedialna dla potrzeb wewnętrznych firmy może podejmować zróżnicowaną i wielowątkową problematykę. Niezależnie jednak od tego, co chcesz przekazać, istnieje kilka żelaznych zasad, których warto się trzymać, by zaprojektować atrakcyjny pokaz slajdów. Co przesądza o wysokiej jakości prezentacji multimedialnej w komunikacji wewnętrznej? Jak tworzyć materiały dla potrzeb firmy?

  1. Określ cel prezentacji multimedialnej. Zanim przejdziesz do projektowania, ustal cel pokazu. Zastanów się, czemu prezentacja multimedialna ma służyć. Wyłącznie informowaniu? Edukacji? A może przekonywaniu do czegoś? Zrozumienie celu pozwoli Ci stworzyć odpowiednią strukturę prezentacji oraz zaprojektować odpowiednie treści i elementy graficzne.
  2. Zadbaj o prostą, przejrzystą i czytelną strukturę prezentacji multimedialnej. Podziel prezentację multimedialną na sekcje, dzięki którym odbiorcom będzie łatwiej śledzić Twój tok rozumowania. Natłok informacji nie służy. Dlatego dobrze zastanów się, co chcesz przekazać, i w pokazie slajdów umieść tylko najważniejsze wątki. Zadbaj o spójną kolorystykę i typografię. Używaj krótkich zdań.
  3. Ogranicz ilość tekstu. Ściany tekstu działają odpychająco. Dlatego należy ich bezwzględnie unikać. W prezentacji multimedialnej umieść tylko najistotniejsze informacje. Wykorzystuj nagłówki i wypunktowania, aby urozmaicić tekst i ułatwić jego przyswojenie.
  4.  Stosuj elementy wizualne i multimedia. Uatrakcyjnią one serwowany przekaz i ułatwią zrozumienie omawianej tematyki. Szczególnie mile widziane są infografiki, wykresy i materiały wideo. Jednak i w ich przypadku zachowaj umiar. Inaczej przytłoczą odbiorców.

Gdy prezentacja multimedialna to za mało – jak wykorzystać slidedocs w komunikacji wewnętrznej?

 Program PowerPoint można wykorzystać do tworzenia nie tylko prezentacji multimedialnych, ale również slidedocs’ów. To dokumenty graficzno-tekstowe, które świetnie sprawdzają się w komunikacji wewnętrznej. Zawierają więcej informacji niż klasyczne pokazy slajdów. Pozwalają więc odbiorcom wgryźć się w omawianą tematykę. Jednocześnie są wizualnie dopieszczone. Oprócz tekstu zawierają ilustracje, infografiki czy też wykresy, co sprzyja przyswajaniu informacji.

Slidedocsy można łatwo rozpowszechniać – nie tylko przekazywać w wersji drukowanej, ale również przesyłać za pośrednictwem firmowej poczty e-mail. Co więcej, przy ich projektowaniu nie trzeba zastanawiać się nad możliwościami odtwarzania plików poza środowiskiem firmowym, jak ma to miejsce w przypadku prezentacji multimedialnych, które otwierane w innych wersjach programu mogą stracić na jakości. To ważne, zwłaszcza gdy członkowie zespołu chcą korzystać z materiałów w domu, na własnych urządzeniach, które nie dysponują specjalistycznym oprogramowaniem.

Dzięki połączeniu tekstu z elementami graficznymi slidedocsy czyta się szybciej niż zwykłe dokumenty, a przejrzysty układ treści pozwala łatwo wychwycić najważniejsze informacje i je zapamiętać. Ponadto tak opracowane raporty wizualne można z łatwością dzielić na mniejsze jednostki, przekazując wybranym działom w firmie konkretne informacje.

Zarówno prezentacje multimedialne, jak i slidedocsy to narzędzia, które można z łatwością wykorzystać w komunikacji wewnętrznej. W przyjemnej dla oka i mózgu formie są bowiem w stanie przekazać nawet najbardziej zawiłe informacje. Warunek jest jeden – trzeba je odpowiednio zaprojektować. Jeśli chcesz oszczędzić czas i zależy Ci na profesjonalnych rezultatach, możesz zlecić to zadanie specjalistom. Stworzą oni dla Ciebie profesjonalne materiały, które z dumą zaprezentujesz w firmie.