Folia termokurczliwa – jakie ma właściwości? Do czego się przydaje?

folia termokurczliwa

Współcześnie w wielu dziedzinach przemysłu oraz w życiu codziennym wykorzystywana jest często folia termokurczliwa. Produkuje się ją z polietylenu LDPE o dosyć niskiej gęstości, dzięki czemu idealnie dopasowuje swój kształt do rozmaitych przedmiotów i zapobiega ich przemieszczaniu. Znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza przy pakowaniu wszelkich wyrobów spożywczych.

Wysoka wytrzymałość to nie jedyny atut

Standardowa folia termokurczliwa wprost idealnie nadaje się do ochrony zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i kurzem, wilgocią, insektami, promieniowaniem UV czy substancjami chemicznymi. Wynika to z jej zaskakującej trwałości (wielowarstwowość niweluje ryzyko przebicia, rozerwania itp.), a także termoplastyczności, czyli podatności na kurczenie pod wpływem właściwej temperatury (przedział między 80 a120 stopni Celsjusza). Zawsze bardzo ściśle przylega do obiektu, który został nią owinięty. Do pozostałych niewątpliwych zalet zaliczamy znikomą masę własną, całkowicie gładką powierzchnię, przejrzystość na poziomie nawet 85-90% (łatwa identyfikacja zabezpieczanych przedmiotów), obojętność fizjologiczną oraz nietoksyczność (dopuszczenie do kontaktu z żywnością). Jak by tego było mało, folia termokurczliwa może być z powodzeniem poddawana recyklingowi, co ma niezwykle pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jej dostępności na rynku w trzech odmiennych formach – jako rolka, worek lub rękaw. Pozwala to na perfekcyjne dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

Nieoceniona pomoc w branży gastronomicznej i nie tylko

Dzięki swoim cennym właściwościom folia termokurczliwa jest powszechnie używana do pakowania pieczywa, mięsa, serów, kartonów ze słodyczami, pater z przekąskami, dań gotowych, zgrzewek z napojami gazowanymi i niegazowanymi, a ponadto różnego rodzaju żywności w opakowaniach zbiorczych. Z jednej strony skutecznie izoluje wymienione produkty przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z drugiej zaś uniemożliwia ich przesuwanie w trakcie transportu. Poza tym doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu:

  • elementów budowlanych (np. listew przypodłogowych, paneli ściennych, części wentylacyjnych, płytek ceramicznych)
  • materiałów poligraficznych (książek, folderów, czasopism, kalendarzy)
  • artykułów chemicznych
  • preparatów farmaceutycznych
  • puzzli i gier planszowych
  • kosmetyków pielęgnacyjnych
  • wielkogabarytowych pojazdów i maszyn
  • wszelkich obiektów o nieregularnych kształtach
  • towarów przeznaczonych do wysyłki (branża spedycyjna i kurierska)

Folia termokurczliwa jest również przydatna podczas przeprowadzek, remontów mieszkań, przesadzania roślin ogrodowych, tworzenia biżuterii hand made  i przeprowadzania działań marketingowych. Podsumowując, posiada ona wyjątkowo uniwersalny charakter, a dodatkowo gwarantuje łatwość stosowania i optymalizację kosztów.