Tajemniczo brzmiące słowo „sommelier” oznacza eksperta w zakresie wina. To autorytet, który nie tylko doskonale zna się na historii tego trunku, ale także pełni funkcję profesjonalnego kelnera i go serwuje.
Kim jest sommelier?
Słowo „sommelier” wywodzi się z języka francuskiego i oznaczało odpowiednią osobę na dworze, której zadaniem było dostarczanie wina. Funkcja ta powstała w XVII wieku. Ten profesjonalista wyewoluował z ówczesnych ochmistrzów oraz podczaszych, a także tak zwanych bractw winiarskich. Sommelierzy jako pierwsi rozwinęli modę na delektowanie się tym trunkiem i poddawanie go ocenie. Zadaniem sommeliera jest zgłębienie wiedzy w zakresie enologii, a jest to nauka o produkcji, uprawie i gatunkach wina. W krajach takich jak Francja i Hiszpania wyodrębniono nawet specjalistyczny kierunek studiów, a adepci uczą się o technikach hodowania winorośli, wyborze właściwych składników, produkcji, butelkowaniu czy odpowiednim przechowywaniu wina. Ta profesja cieszy się na świecie dużym uznaniem, w Polsce jednak wciąż nie jest tak popularna. Z każdym dniem przybywa coraz więcej tego typu fachowców w luksusowych hotelach, czy wykwintnych restauracjach.
Jakie są obowiązki sommeliera?
Sommelier to zawód, który wymaga wykonywania różnych obowiązków. Do najważniejszych należą przede wszystkim:
– zamawianie wina,
– odpowiednie komponowanie trunków z daniami,
– tworzenie karty win dla restauracji, hotelu,
– właściwe przechowywanie wina (np. zachowanie odpowiedniej temperatury, dobór miejsca, w którym wino zostaje umieszczone),
– dzielenie się swoją wiedzą na temat trunku z klientami odnośnie jego historii, rocznika, miejsca produkcji,
– pomoc w dokonaniu odpowiedniego wyboru wina,
– właściwa, zgodna ze standardami obsługa klientów, sommelier powinien wiedzieć, w jaki sposób podawać wino (niektóre mogą być podawane od razu po otwarciu, inne nie).
Sommelierzy podróżują po całym świecie, by poznawać nowe smaki, a także innowacje w branży. Pracują nie tylko w restauracjach, ale również kierują własnymi winiarniami, oprowadzają turystów po winnicach, prowadzą kursy dla nowych adeptów tej sztuki, a także piszą książki i artykuły. Biorą udział w odbywających się co 3 lata mistrzostwach. Najbardziej znani sommelierzy świata to: Paolo Basso, Gerard Basset, Andreas Larsson, Olivier Poussier. W 2000 roku powstało w Polsce Stowarzyszenie Sommelierów, które należy do światowej organizacji ASI. Federacja organizuje konkurs na największych mistrzów zawodu.
Jak zostać sommelierem?
By nauczyć się tego fachu, należy udać się na specjalny kurs sommelierski. Na sommeliera można kształcić się w różnych placówkach dydaktycznych, takich jak szkoły policealne, czy na specjalnych szkoleniach. Kursy pod okiem wykwalifikowanych profesjonalistów są także organizowane przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na praktykę powinni wcześniej pracować w branży gastronomicznej i posiadać wiedzę na temat alkoholi, wina, potraw. Prawdziwy sommelier po szkoleniu powinien rozpoznać wino tylko po jego smaku czy zapachu. Dobrze także mieć wcześniejsze doświadczenie w pracy jako kelner. Osoby, które skończą kurs sommelierski mogą ubiegać się o posadę w hotelu, restauracji czy na luksusowych statkach wycieczkowych.
Branża sommelierska w Polsce jest w fazie rozwoju, ale eksperci w zakresie wina są coraz bardziej doceniani. Z roku na rok będzie ich przybywało coraz więcej, tak samo, jak dobrych restauracji. Zawód sommeliera z pewnością nie jest dla każdego, wymaga praktyki, umiejętności i rzetelnej wiedzy. Bez wątpienia sommelier powinien być prawdziwym pasjonatem wina i jego historii, a prawdziwy ekspert to wizytówka każdej dobrej restauracji.
źródło: msbis.com – barista