Co warto wiedzieć o budowie siłownika hydraulicznego?

naprawa silownika hydraulicznego

Siłownik hydrauliczny to urządzenie powszechnie spotykane w przemyśle i w zadaniach wymagających ciężkiego przeładunku. Siłowniki występują w mniejszych oraz większych wersjach i wymagają regularnej konserwacji, ponieważ to właśnie od nich zależy sprawność wygoda użytkowania mechanizmu.

Budowa siłownika hydraulicznego zależy od rodzaju urządzenia

Najpopularniejsze rodzaje siłowników hydraulicznych to teleskopowe, pojedyncze lub podwójne, a także przelotowe. Medium robocze dla siłownika hydraulicznego to ciecz. Z tego powodu najwięcej problemów eksploatacyjnych stwarza pompa, komora i sprężyna zwrotna. Remont siłownika hydraulicznego powierza się najczęściej profesjonalistom w mocno wyspecjalizowanym warsztacie. Wielu klientów interesuje usługa regeneracji. Wszystkie kwestie serwisowe wymagają delikatności i najczęściej wykorzystania imadła celem stabilizacji.

Czego może dotyczyć naprawa siłownika hydraulicznego?

Naprawa siłownika hydraulicznego może dotyczyć cylindra, dławicy, pierścieni zgarniających, prowadzących tłok, czy prowadzących tłoczysko. Budowa siłownika hydraulicznego nie jest jednak jednolita i warto rozumieć specyfikę własnego sprzętu. Jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w warsztatach to utrata szczelności, a to właściwie wyklucza użyteczność. Zarządzanie cieczą roboczą to krytyczna właściwość, jeżeli chodzi o hydraulikę siłową. Kiedy zgłosić serwis? Po wykryciu spadku wydajności i płynności działania.

Szczelność, czyli krytyczna właściwość dla mechanizmu

Prawidłowa naprawa siłownika hydraulicznego zakłada przede wszystkim przywrócenie szczelności. Im droższe materiały wykorzystane przy modernizacji, tym z reguły lepiej dla żywotności.

Jakimi zasadami kierować się przy codziennej eksploatacji urządzenia?

Każdy użytkownik siłownika hydraulicznego może na co dzień stosować pewne zasady umożliwiające ograniczenie problemów technicznych. Jakie to zasady? Urządzenia nie warto obciążać ponad przyjętą normę. Dodatkowo przyda się monitorowanie stanu cieczy roboczej, regularna wymiana i czyszczenie. Jeżeli dojdzie do nadmiernego zanieczyszczenia oleju siłownik znacznie szybciej się zużyje. Podstawowy przegląd podzespołów można wykonać samodzielnie i na tej podstawie podjąć decyzję o wysłaniu do kompleksowego remontu lub tylko do tańszej regeneracji.

Słowo podsumowania i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Naprawa siłownika hydraulicznego to powszechna i mocno standaryzowana usługa, w której liczy się jakość zastosowanych materiałów, szczególnie uszczelniających. Prawidłowa profilaktyka techniczna, monitorowanie mocy urządzenia i podstawowe, samodzielne przeglądy ograniczają koszty serwisowania siłownika hydraulicznego. Niezależnie od budowy przyda się regularna kontrola cieczy roboczej. Najwięcej problemów technicznych stwarza naturalnie praca pod zbyt wysokim obciążeniem i ignorowanie instrukcji obsługi przez operatora. Siłownik ze względu na stosunkowo prostą budowę nie jest drogi w serwisowaniu, ale warto rozumieć pochodzenie awarii w celu lepszej weryfikacji usług remontowych.