5 najpopularniejszych gier turowych

turnieje gamingowe

„Turówki” to gatunek przypominający nieco szachy. Podobnie jak w tej słynnej grze logicznej, każdy ruch ma tu ogromne znaczenie i musi być przemyślany. Jeśli więc szukasz czegoś bardziej ambitnego, niż bieganie z karabinem lub wymachiwanie mieczem, strategiczne gry turowe mogą być czymś dla Ciebie. Jakie tytuły zasługują na największą uwagę? Oczywiście te, które zyskały największe rzesze fanów. Oto 5 najpopularniejszych gier turowych.

  1. Sid Meier’s Civilization VI

Nasze zestawienie otwiera szósta (i jak na razie ostatnia) część kultowej serii studia Firaxis Games. Choć od premiery gry na PC minęło już ponad cztery lata, wciąż znajduje się ona na bardzo wysokich pozycjach rankingów popularności. Podobnie jak w poprzednich wydaniach, naszym celem będzie rozwój wybranej cywilizacji poprzez podboje, dyplomacje oraz postęp technologiczny. Tym co wyróżnia „szóstkę” spośród pozostałych gier serii jest przyjemna grafika, zmieniony system rozwoju technologii i miast oraz wspaniały temat muzyczny.

  1. Darkest Dungeon

Darkest Dungeon to propozycja stosunkowo młodego wydawcy Red Hook Studios, która z pewnością spodoba się wszystkim fanom mrocznych klimatów. Fabuła gry oparta jest między innymi na twórczości H.P. Lovecrafta i powieściach gotyckich, a celem bohaterów jest oczyszczenie lochów rodzinnej rezydencji, gdzie w wyniku lekkomyślności poprzedniego właściciela, zalęgły się różne mroczne stworzenia. Ciekawym rozwiązaniem, jakie wprowadza Darkest Dungeon jest mechanika stanu emocjonalnego członków drużyny, którzy po każdym starciu muszą radzić sobie ze stresem i różnymi fobiami.

  1. Black Legend

Wśród nowości na PS4, największą uwagę graczy przykuł w tym roku tytuł Black Legend – turowy RPG inspirowany XVII-wiecznym holenderskim i belgijskim folklorem, utrzymany w uwielbianym przez graczy klimacie dark fantasy. Gracz podczas rozgrywki ma za zadanie kierować grupą najemników walczącą z oddziałami potężnego alchemika. Mechanika walki oparta została na teorii humoralnej, gdzie każde użycie zdolności zaburza balans czterech płynów ciała postaci. Dodajmy do tego XVII-wieczną broń palną, szalonych kultystów i fantastyczne stwory rodem z legend krajów beneluksu, a otrzymamy emocjonującą rozgrywkę, wciągającą na wiele godzin.

  1. Total War Saga: Troy

Total War to jedna z najbardziej znanych i lubianych serii z kategorii gry strategiczne. Tym razem studio Creative Assembly przenosi nas do świata Starożytnej Grecji, gdzie rozgrywa się jeden z najbardziej legendarnych konfliktów zbrojnych w historii – wojna trojańska. Gracz ma możliwość opowiedzenia się po stronie armii greckiej lub dzielnych Trojan i doprowadzenia do zwycięstwa jednej ze stron. Mechanika gry łączy w sobie zarówno rozgrywkę turową oraz dynamiczne bitwy w czasie rzeczywistym. Niestety jak dotąd ukazała się tylko wersja na PC, więc posiadacze konsoli muszą obejść się smakiem.

  1. Divinity: Original Sin II – Definitive Edition 

Na koniec prawdziwa perełka i ulubieniec wielu graczy – Divinity: Original Sin II. Gra jest kontynuacją wydanej trzy lata wcześniej strategii o tym samym tytule. Akcja toczy się tysiąc lat po wydarzeniach przedstawionych w części pierwszej, a role obracają się. Tym razem wcielamy się w postaci, na które w „jedynce” polowaliśmy. Gra jest na tyle rozbudowana, że w zależności od tego, którą z pięciu ras wybierzemy dla naszego bohatera, zmieni się fabuła rozgrywki. Odbywać może się ona w trzech trybach: podstawowej kampanii fabularnej (z możliwością gry online i na podzielonym ekranie), wieloosobowym PvP oraz specjalnym trybie mistrza gry. Ten ostatni dostępny jest jedynie na PC.

Gry turowe to ciekawa forma rozrywki, dzięki której zrelaksujesz się i jednocześnie rozruszasz nieco szare komórki. Warto zainteresować się tym trochę niedocenianym gatunkiem, ponieważ znajdą w nim coś dla siebie zarówno fani gier ekonomicznych, logicznych, militarnych podbojów oraz budowania miast.