5 mitów na temat implantów zębowych

implanty zębowe

Implanty zębowe to jeden ze sposobów stałego wypełnienia braków zębowych. Choć pozwalają one osiągnąć najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne, wiele osób wciąż rezygnuje z wykonania zabiegu. Wpływa na to nie tylko ich cena, ale też wiele błędnych przekonań, które zniechęcają do podjęcia leczenia, a nawet budzą lęk. Zupełnie niepotrzebnie!

Mit 1 – Wszczepienie implantu jest bolesne

Jeszcze nie tak dawno temu niemal wszystkie wizyty u stomatologa kojarzyły się z bólem. Takie przekonanie pokutuje do dziś. Jednak jak dobrze wiadomo, obecnie stosuje się skuteczne znieczulenia, które znacznie podnoszą komfort pacjenta w trakcie zabiegu. Zabieg implantacji najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a jeśli zachodzi taka potrzeba – w narkozie.

Mit 2 – Implanty wywołują reakcje alergiczne

Często powtarzanym twierdzeniem jest także to, że implanty mogą powodować uczulenie, a nawet zostać odrzucone przez organizm. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że implanty stomatologiczne są wykonane z tytanu lub cyrkonu – materiałów biokompatybilnych, obojętnych dla organizmu, które nie wywołują reakcji alergicznych. W dodatku ryzyko nieprzyjęcia implantu czy pojawienia się stanów zapalnych jest bardzo niskie. Ewentualne komplikacje najczęściej wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej po zabiegu.

Mit 3 – Implanty nie są dla każdego

Zabiegi z dziedziny implantologii stomatologicznej są rekomendowane niemal dla każdego dorosłego pacjenta. Metody nie stosuje się wyłącznie u młodych ludzi, u których jeszcze trwa proces kształtowania się kości. Implanty wszczepia się także osobom starszym, nawet bezzębnym. Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją, w trakcie której lekarz robi dokładny wywiad i zleca potrzebne badania. Kryterium zdrowia jest najważniejsze. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest jedynie nieustabilizowana cukrzyca oraz nowotwory. W innych przypadkach, dotyczących osób z grupy podwyższonego ryzyka, lekarz podejmuje decyzję o wszczepieniu implantu indywidualnie.

Mit 4 – Implantu nie można wszczepić po wyrwaniu zęba

Mitem jest również przekonanie, że z wszczepieniem implantów nie należy się spieszyć. W rzeczywistości wskazane jest jak najszybsze uzupełnienie braków zębowych. Po ekstrakcji zęba zawsze zachodzą zmiany – następuje zanik kości, a pozostałe zęby ulegają osłabieniu. Może to prowadzić do ich rozchwiania, zwiększonego ścierania, zaburzenia zgryzu itd. Odkładanie decyzji o zabiegu może skutkować tym, że w przyszłości wszczepienie implantów będzie musiało zostać poprzedzone zabiegami przygotowawczymi, np. regeneracją kości.

Mit 5 – Implanty wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych

O implanty zębowe należy dbać dokładnie tak samo jak o naturalne zęby. Wszczepy są podatne na płytkę nazębną i kamień. Zalegające resztki pożywienia mogą powodować stany zapalne dziąseł. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów pozwoli nam uniknąć takich dolegliwości. Nie trzeba się też bać, że szczotkowanie zębów, w tym stosowanie szczoteczki elektrycznej, zaszkodzi implantom. Jest dokładnie odwrotnie. Pamiętajmy jednak, że szczoteczki elektrycznej można używać dopiero po zagojeniu się dziąseł i zintegrowaniu implantów z kością.

Wokół zabiegu implantacji pojawiło się wiele obiegowych opinii, nierzadko niemających jakiegokolwiek związku z rzeczywistością. Mogą one przyczyniać się do tego, że pacjent zrezygnuje z najbardziej efektywnej metody poprawy estetyki uśmiechu. Dlatego nie warto wierzyć niesprawdzonym informacjom. Najlepiej umówić się na konsultację w gabinecie stomatologicznym, podczas której specjalista rozwieje wątpliwości, opowie o przebiegu zabiegu i o ewentualnym ryzyku oraz odpowie na wszelkie pytania.