Połóg – z czym musi się zmierzyć świeżo upieczona mama?

swiezo upieczona mama

Poród to niezwykle piękne, ale i wyczerpujące doświadczenie dla każdej mamy. Następujące po nim sześć tygodni nazywane połogiem to czas, kiedy kobieta odzyskuje siły i w miarę możliwości dochodzi do formy. Nie zawsze jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Niekiedy zdarza się, że liczne dolegliwości skutecznie odbierają radość z macierzyństwa. Suchość pochwy, wahania nastrojów, bóle brzucha – jakie są te najczęstsze przypadłości i jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Zmiany hormonalne w czasie połogu

Tuż po porodzie rozpoczyna się proces obniżania poziomu hormonów, które były niezbędne do utrzymania ciąży. Do normy sprzed ciąży wraca m.in. poziom progesteronu, estradiolu oraz estronu, a niemal zanika stężenie laktogenu łożyskowego (hPL). Takie nagłe wahania hormonalne skutkują często zmiennością nastrojów, wzmożoną płaczliwością oraz wrażliwością na bodźce zewnętrze. Młoda mama bywa rozdrażniona i przede wszystkim zmęczona, ale wszystkie te objawy powinny ustąpić w ciągu kolejnych kilku tygodni.

Baby blues, czy już depresja poporodowa?

Z powodu wspomnianych zmian hormonalnych, ale też z uwagi na zmęczenie i skrajną zmianę trybu życia, wiele kobiet w czasie połogu zmaga się ze stanami obniżonego nastroju i depresji. O ile jednak chwilowy baby blues jest całkowicie naturalny, to przedłużająca się depresja, niechęć do zajmowania się dzieckiem, a nawet myśli o skrzywdzeniu siebie lub maleństwa powinny zostać jak najszybciej zgłoszone i konsultowane z psychologiem lub psychiatrą w celu wdrożenia skutecznego leczenia.

Oczyszczanie macicy po porodzie

Po porodzie rozpoczyna się proces oczyszczania macicy. Z początku wydzielina jest krwista, pojawiają się w niej skrzepy i przypomina silniejszą miesiączkę. Po około dwóch tygodniach zmienia swój kolor na białawy, co świadczy o wydalaniu zwiększonej ilości leukocytów, a następnie na żółtawy lub bezbarwny. Oczyszczanie macicy powinno zakończyć się po maksymalnie 6 tygodniach, wówczas należy udać się na konsultację do lekarza ginekologa lub położnika. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów: gorączki lub nieprzyjemnego zapachu wydzieliny, wymaga jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Dyskomfort miejsc intymnych oraz suchość pochwy

W połogu, zwłaszcza po porodzie naturalnym, bardzo często pojawia się znaczny dyskomfort miejsc intymnych. Do najpowszechniejszych dolegliwości należy suchość pochwy po porodzie, przyczyną której jest m.in. spadek hormonów odpowiedzialnych za nawilżenie. Skuteczną metodą na walkę z tym schorzeniem jest stosowanie preparatów w postaci maści z kwasem hialuronowym lub też tabletek na suchość pochwy, które charakteryzują się wysoką skutecznością.

Bóle brzucha, piersi lub rany poporodowej

Bóle i skurcze brzucha powodowane obkurczaniem macicy są całkowicie naturalne, nie powinny jednak uniemożliwiać codziennego funkcjonowania. W przypadku, gdy w czasie porodu naturalnego doszło do nacięcia krocza, mama może odczuwać nieprzyjemne bóle w trakcie siadania. W tym celu warto stosować poduszki w kształcie obręczy. Niezwykle ważnym jest również dbanie o higienę w okolicach rany w czasie całego trwania połogu. Bóle piersi mogą pojawić się zarówno w czasie karmienia, jak i wówczas, gdy wypełniają się one mlekiem. Jeśli mama decyduje się nie karmić samodzielnie, powinna wówczas odciągać pokarm, by nie dopuścić do zapalenia gruczołów.

Do innych, często zgłaszanych przez kobiety dolegliwości w czasie połogu należą także: zmęczenie fizyczne, obrzęki, nadmierne pocenie się oraz brak ochoty na seks. Wszystkie te objawy najczęściej jednak ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie i każda młoda mama znów może w pełni cieszyć się nie tylko codziennymi aktywnościami, ale przede wszystkim swoją nową, wspaniałą rolą.