Na czym polega audiometria tonalna? Kto powinien zdecydować się na badanie?

audiometria tonalna

Audiometria tonalna, czyli PTA, to badanie umożliwiające ocenę stopnia i rodzaju ubytku słuchu. W dzisiejszych czasach problemy ze słuchem stają się coraz bardziej powszechne. Audiometria jest jednym z podstawowych, a zarazem bezpiecznych i nieinwazyjnych badań. Na czym polega i kiedy warto się na nią zdecydować?

Kiedy zdecydować się na audiometrię tonalną?

Wśród wskazań do wykonania audiometrii tonalnej można wymienić oczywiście podejrzenie ubytku słuchu, urazy głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, tętniaki i guzy mózgu, a także stwardnienie rozsiane. Warto regularnie przeprowadzać profilaktyczne badania słuchu u lekarza, który w razie wykrycia ewentualnych problemów może skierować na audiometrię. Badanie to wymaga jednak współpracy pacjenta z lekarzem, dlatego nie jest możliwe do wykonania u wszystkich osób.

Jak przebiega badanie?

Audiometrię tonalną przeprowadza audiolog, laryngolog, wykwalifikowana pielęgniarka lub protetyk słuchu. Pozwala ona zdiagnozować niedosłuch przewodzeniowy oraz odbiorczy. Na badaniu możliwe jest znalezienie najcichszego słyszalnego dla pacjenta dźwięku. Odbywa się ono w wyciszonej kabinie. Badany zakłada na uszy słuchawki, w których słychać dźwięki o różnym natężeniu. Gdy usłyszy dźwięk, musi nacisnąć trzymany w ręku przycisk. Wtedy lekarz zmniejsza natężenie sygnału. Całe badanie trwa około 20-30 minut. Każde ucho jest badane pojedynczo. Czasami w celu zwiększenia wiarygodności wyniku za uchem umieszcza się słuchawkę kostną emitującą dźwięki, które tworzą tło dla tych wykorzystywanych w badaniu. Pacjent otrzymuje wyniki bezpośrednio po badaniu. Mają one postać wykresu, na którym linia ciągła pokazuje przewodnictwo powietrzne, a przerywana – kostne. Jeśli linie umieszczone są blisko siebie, oznacza to, że słuch jest w normie. Jednak gdy mocno się rozchodzą, świadczy to o jego zaburzeniu. Natomiast gdy linia kostna biegnie prawidłowo, a próg słyszenia przez powietrze jest wysoki, może to oznaczać niedosłuch przewodzeniowy. W przypadku, w którym linie położone są blisko siebie, ale obie mają wysoki próg słyszenia, można mówić o niedosłuchu odbiorczym. Interpretację powinien przeprowadzić lekarz zlecający badanie.

Podsumowanie

Audiometria tonalna nie jest badaniem inwazyjnym ani szkodliwym, więc nie należy się jej bać. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia badania mogą być jednak klaustrofobia oraz brak współpracy ze strony pacjenta, np. w przypadku małych dzieci lub pacjentów chorych psychicznie. Profilaktyczne badania słuchu pozwolą wykryć ewentualne problemy we wczesnym stadium. Warto ufać lekarzowi prowadzącemu i wykonywać zlecane przez niego badania.