Mechaniczne uszkodzenia zęba – rodzaje i sposoby postępowania

Mechaniczne uszkodzenia zeba

Przyczyn mechanicznego uszkodzenia zęba może być wiele: zbyt twarde pożywienie (np. skorupka orzecha, pestka), niefortunny upadek, uderzenie lub zmiany próchnicowe. Nadłamany ząb sprawia ból, a dodatkowo psuje estetykę uśmiechu. Wymaga także szybkiej konsultacji dentystycznej i odpowiedniego postępowania. Współczesna stomatologia radzi sobie doskonale z tego typu sytuacjami i dysponuje sprawdzonymi metodami odbudowania uszkodzonego zęba.

Rodzaje mechanicznych uszkodzeń zęba

W postępowaniu z uszkodzeniami mechanicznymi zębów istotną role odgrywa czas oraz wiek pacjenta. Inne jest postępowanie z pacjentami w wieku rozwojowym kiedy korzenie zębów są niedojrzałe a inne u pacjentów z całkowicie ukształtowanymi zębami. Bardzo ważne, aby w momencie urazu i zorientowania się, że ząb uległ uszkodzeniu, nie panikować, tylko jak najszybciej udać się do dentysty.

Sposób postępowania w gabinecie stomatologicznym zależy od rodzaju uszkodzenia. Niewielkie ukruszenia zębów można z powodzeniem wypełnić lub zamaskować licówkami. Gdy nastąpi nadłamanie korony zęba, leczenie zależy od rozległości urazu: niewielkie nadłamanie można wypełnić materiałem kompozytowym, przy głębszym urazie, gdy odsłonięta została komora miazgi, potrzebne jest leczenie endodontyczne.

Zwichnięcie zęba polega na jego przemieszczeniu, które skutkuje ruchliwością. Zazwyczaj unieruchamia się ząb czasowo za pomocą specjalnej szyny. Przy całkowitym zwichnięciu, gdy ząb wypadł z zębodołu  należy go jak najszybciej umieścić w mleku lub soli fizjologicznej i w ciągu półgodziny udać się do stomatologa. Jest wówczas szansa na uratowanie zęba. Lekarz oceni, czy możliwa będzie replantacja czyli ponowne wprowadzenie do zębodołu czy też utracony ząb trzeba będzie uzupełniać protetycznie.

Odtworzenie uszkodzonego zęba

W przypadku, gdy uszkodzenie zęba jest zbyt rozległe, albo doszło do złamania korzenia zęba, co wiąże się z jego utratą, z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna. Dysponuje ona szeregiem środków i metod pozwalających odtworzyć ząb, wypełnić lukę po nim lub poprawić wygląd poszczególnych zębów.

Rodzaje uzupełnień protetycznych:

  • Korony – korony służą do odbudowywania mocno zniszczonego zęba. Materiały wykorzystywane na korony to stopy metali szlachetnych i nieszlachetnych, porcelana , dikrzemian litu oraz tlenek cyrkonu  i materiał kompozytowy. Estetyka zależy od użytych materiałów. Obecnie odchodzi się od stosowania koron opartych na metalach na korzyść koron ceramicznych.
  • Mosty – jeżeli doszło do całkowitej utraty zęba, co przy urazach mechanicznych często się zdarza, można zastosować most protetyczny. Wypełnienie to mocuje się do zębów filarowych, czyli tych, które sąsiadują z luką w łuku zębowym. Nowoczesne mosty są niemal niewidoczne i estetyczne.
  • Implanty – najnowocześniejsze rozwiązanie odtwarzające utracony ząb. Polega na wszczepieniu w kość szczęki lub żuchwy tytanowej (lub cyrkonowej) śruby i umieszczenie na niej korony zęba. Zapewnia nie tylko świetne efekty kosmetyczne, ale także funkcjonalne.
  • Licówki – gdy ząb jest lekko nadłamany lub nastąpiło pęknięcie szkliwa, po odpowiednim przygotowaniu  można zastosować licówkę, która bardzo poprawia estetykę uśmiechu i nie osłabia struktury zęba.

Utrata części lub całego zęba w wyniku urazu mechanicznego nie oznacza, że pogorszy się stan zdrowotny uzębienia lub jego estetyka. Współczesna protetyka stomatologiczna i oferowane przez nią rozwiązania pomogą w odzyskaniu pięknego uśmiechu.