Jak zorganizować własną uprawę hydroponiczną?

rośliny w domu

Większości osób uprawa warzyw i owoców kojarzy się z grządkami, którymi trzeba się mozolnie opiekować przez pół roku. Faktycznie tradycyjny model upraw tak właśnie wygląda, ale w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się także hydroponika. W metodzie tej zastosowano zupełnie inne podejście, a mianowicie korzenie roślin zanurzone są w specjalnym płynie zawierającym niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu proces hodowli jest znacznie mniej wymagający, daje też dużo lepsze rezultaty.

Zalety hydroponiki

 

Hydroponika zaczęła się tak naprawdę rozwijać kilkadziesiąt lat temu, obecnie jej popularność cały czas rośnie. Metody tej można używać na niewielką skalę, w domach, firmach czy instytucjach, ale też coraz chętniej korzystają z niej też producenci żywności. W odpowiednio przygotowanym roztworze znajdują się wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin, a ponieważ uprawa jest prowadzona najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach, to można dodatkowo łatwo kontrolować pozostałe parametry i uniezależnić się od warunków pogodowych. Rośliny wychodowane tą metodą znacznie szybciej rosną, są także ładniejsze i dorodniejsze. Co ważne, są także zdrowsze – w uprawach hydroponicznych nie ma potrzeby stosowania dużej ilości pestycydów czy nawozów. Hydroponika świetnie sprawdza się także w zastosowaniach indywidualnych. Założenie ogródka hydroponicznego nie jest kosztowną i wymagającą dużych nakładów pracy inwestycją, a dzięki niemu można się cieszyć pysznymi, własnoręcznie wychodowanymi warzywami czy ziołami.

Jak się zabrać za organizację uprawy hydroponicznej?

 

Hydroponika oferuje obecnie kilka różnych systemów, które różnią się od siebie technologią nawożenia i potrzebnym do tego wyposażeniem. Dlatego na samym początku należy się zastanowić, jakie cele chce się osiągnąć i jakimi środkami się dysponuje na inwestycje. Niewielki, przydomowy ogródek hydroponiczny to niewielkie koszty, niewielki nakład pracy, ale też i mała ilość roślin, które będą w nim rosły. Większa uprawa, zwłaszcza nastawiona na sprzedaż, będzie wymagała znacznie większych nakładów finansowych, na szczęście wszystkie niezbędne urządzenia albo można kupić, albo przy odrobinie wysiłku zrobić samemu. Jedną z najważniejszych spraw będzie znalezienie odpowiedniego miejsca na uprawę. Przydomowe hodowle mogą stać na balkonie, w kącie pokoju czy w holu siedziby firmowej. Przy profesjonalnej instalacji konieczne będzie wydzielenie specjalnego pomieszczenia, w którym można będzie zapewnić niezbędne do prawidłowej hodowli warunki. Konieczne jest między innymi zapewnienie odpowiedniej wentylacji, dobrze dobranego oświetlenia czy optymalnej do rozwoju roślin temperatury.

 

Wybór nawozu

 

Przy uprawie hydroponicznej rośliny są umieszczane w neutralnym podłożu, tak więc płynny nawóz jest ich jedynym źródłem pożywienia. Z tego też powodu musi on być odpowiednio zbilansowany i kompletny, zawierający wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wybór nawozu to jeden z najważniejszych warunków udanej hodowli, dlatego trzeba to zrobić po prostu rozsądnie. Najlepsze rezultaty dają składniki dostępne w postaci soli, i w pierwszej kolejności właśnie takiego nawozu należy szukać. Czy będzie on miał formę płynną czy stałą to nie ma znaczenia, w tym drugim przypadku ważne jest, żeby dobrze się rozpuszczał. Nawozy do upraw hydroponicznych dostępne są w trzech rodzajach, to znaczy mineralne, organiczne i mineralno-organiczne. W skład takich nawozów najczęściej wchodzą azot, fosfor oraz potas, a oprócz nich zależnie od przeznaczenia pierwiastki drugorzędne i mikroelementy.