Jak sposób obróbki kamienia wpływa na jego właściwości estetyczne i funkcjonalne?

obrobka kamienia

Jakie materiały wybrać do wykończenia naszego domu, aby wyglądał on nowocześnie? Dobrym przykładem może być kamień. Płytki marmurowe i trawertynowe charakteryzują się długowiecznością. Dzięki zróżnicowanej strukturze można uzyskać oryginalne wykończenie naszej kuchni, schodów lub podłogi. Jak się okazuje, poprzez odpowiedni dobór obróbki kamienia, można uzyskać powierzchnie o różnej strukturze. Daje to możliwość dodatkowego wpływu na ostateczny wygląd oraz funkcjonalność wybranego rodzaju kamienia.

Polerowanie jako jeden z najczęściej wybieranych rodzajów obróbki kamienia

W zależności od zastosowanej technologii obróbki można uzyskać różne struktury kamieni takich jak marmur lub trawertyn. Zdecydowanie najpopularniejszą formą jest powierzchnia polerowana. Charakteryzuje się ona idealną gładkością, co sprawia, że powierzchnia jest przyjemna w dotyku. Wysoki połysk sprawia wrażenie, że możemy się w tak wytworzonym kamieniu, przejrzeć niczym w lustrze. Polerowana powierzchnia wytwarzana jest poprzez szlifowanie z bardzo dużą prędkością specjalnym ścierniwem o coraz to mniejszej granulacji. Dzięki temu uzyskuje się zewnętrzną strukturę, którą łatwo się czyści i trudno jest ją zarysować. Takie płytki stosowane są np. jako blaty kuchenne lub okładziny na schodach.

Szczotkowanie i szlifowanie

Szczotkowanie i szlifowanie to rodzaje powierzchniowej obróbki kamienia, które pozwalają na uzyskanie odmiennych właściwości estetycznych. Szczotkowanie sprawia, że powierzchnia kamienia staje się nieregularna i porowata. Patrząc na kamień, widzimy jego bardziej wyraziste kolory. Ten rodzaj wykończenia może być z powodzeniem stosowany nie tylko we wnętrzu pomieszczenia, ale również na zewnątrz. Szlifowanie sprawia natomiast, że kamień staje się gładki, matowy, pozwala uzyskać wrażenie głębi.

Satyna w kamieniu – kiedy warto ją zastosować?

Satyna jest jedną z mniej znanych form powierzchni kamienia, która nadaje materiałowi dodatkową funkcjonalność oraz ciekawy wygląd. Wykonuje się ją poprzez szlifowanie specjalnymi szczotkami, które powodują efekt zmatowienia. Tak wykonana powierzchnia, jest przyjemna w dotyku (choć nie jest idealnie gładka jak po polerowaniu) i zachowuje pewne właściwości antypoślizgowe. Z tego powodu stosuje się ją często jako element posadzek lub schodów.

Podsumowanie

Poprzez zastosowanie różnego rodzaju obróbki, można otrzymać zróżnicowane powierzchnie marmuru lub trawertynu. Warto pamiętać, że wraz z wyborem rodzaju obróbki, otrzymamy różny efekt gotowej powierzchni.

Źródło: metamar.pl – kamienie naturalne