Hybrydowe połączenie instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła

Hybrydowe połączenie instalacji fotowoltaicznej

Wyboru systemu ogrzewania domu i wody użytkowej inwestor powinien dokonać jeszcze na etapie projektowania obiektu lub generalnego remontu. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to doskonały pomysł, który sprawdzi się w każdym typie nieruchomości.

Bezkosztowe zasilanie domowej pompy ciepła

Zmiany dotyczące technologii wykorzystywanych w przypadku OZE sprawiły, iż coraz więcej osób posiada domową elektrownię, która stała się ważnym elementem systemów ogrzewania domu, szczególnie przy pomocy pompy ciepła. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym domu, jest bilansowanie energii. Polega ono na maksymalnym wykorzystaniu wszystkich zalet, jakie daje instalacja systemów działających w ramach OZE. Prąd wytwarzany przez instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem może zasilać nie tylko urządzenia gospodarstwa domowego zasilane w energię elektryczną, ale także systemy pomp ciepła.

Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, kiedy instalacja fotowoltaiczna latem wytwarza więcej prądu, niż wskazuje jego bieżące zużycie. W wyniku tego, producent może oddać nadmiar energii elektrycznej do publicznej sieci energetycznej. Tę energię następnie, w dobie niższej produkcji i zarazem zwiększonego zapotrzebowania na prąd, może odebrać od państwowego dostawcy np. w okresie zimowym. Dzięki temu może zimą wykorzystać ją do obsługi pomp ciepła. Co więcej, pompa ciepła może tworzyć wraz z instalacją PV system hybrydowy. Takie rozwiązanie staje się coraz powszechniejszym i opłacalnym rozwiązaniem, szczególnie w nowych powstających budynkach mieszkalnych.

Jak sprawić, aby pompa ciepła nie generowała wyższych kosztów opłat za zużycie prądu eklektycznego?

Pompy ciepła należą do instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii, ale zużywają znacznie więcej energii elektrycznej, niż znane nam urządzenia grzewcze. Dlatego też specjaliści zalecają połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych w jedną, spójną instalację. Jeśli połączy się oba te systemy w jednej, hybrydowej instalacji, to wówczas każdą pompę ciepła będzie można zasilać energią elektryczną, której produkcją zajmie się system fotowoltaiczny. Jeśli obawiasz się, że panele fotowoltaiczne nie wygenerują dostatecznej ilości energii, to poniżej rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Zakładamy, w prostym rachunku matematycznym, że nowo wybudowany dom jednorodzinny o dobrej izolacji i powierzchni, która nie ma więcej niż 130 metrów kwadratowych, potrzebuje rocznie około 11,8 tys. kWh energii cieplnej. Oznacza to, że taką wartością musimy bezdyskusyjnie dysponować, aby ogrzać i przygotować ciepłą wodę użytkową oraz tę przeznaczoną do ogrzewania pomieszczeń, przez 365 dni w roku.  Jeśli chcielibyśmy zasilać działanie pompy ciepła energią elektryczną, która pobierana jest z sieci miejskiej, to zużyjemy około 3100 kWh energii elektrycznej.

Ile można zaoszczędzić na tym rozwiązaniu i jakie są jego główne zalety?

Posiadając połączenie obu systemów, możemy cieszyć się z korzystania z darmowej energii elektrycznej, która jednocześnie będzie napędzać działanie pompy ciepła. Dzięki temu, nie ponosimy żadnych strat związanych ze zużyciem energii pozyskiwanej od publicznego dostawcy. Pozwala to na ogromne oszczędności, które w skali rocznej dają nawet kilka tysięcy złotych.

Hybrydowe połączenie instalacji jest bardzo ekologiczne i wymaga jednorazowej inwestycji, która jednak po czasie szybko się zwróci. Ponadto, można postarać się o dofinansowanie, zarówno do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, jak i pompy ciepła. Warto rozważyć także oddawanie nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych do sieci energetycznej, gdzie następnie w okresie zimowym, będzie można ją odebrać. Jest to rozwiązanie bardzo opłacalne, szczególnie, gdy zakładamy, że w danym okresie czasu zużyjemy znacznie więcej energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej.

Hybrydowe połączenie instalacji PV i pompy ciepła pozwala na korzystanie z darmowej energii elektrycznej i ciepłej wody przez 365 dni w roku oraz umożliwia zaoszczędzenie wydatków poniesionych na opłaty za zużycie energii pochodzącej od jej publicznych dystrybutorów.

Źródło: http://inverter.com.pl/