Z jakich materiałów wykonuje się elementy złączne?

wkrety do drewna

Podczas prac remontowych oraz prac montażowych niezbędne są odpowiednie elementy złączne. Mają ogromy wachlarz zastosowań i dobieramy je w zależności od naszych potrzeb. Które elementy złączne są najbardziej popularne? Z jakich materiałów są wykonywane?

Jak można sklasyfikować elementy złączne?

Najpopularniejsze elementy złączne to śruby, wkręty, kołki i nity zrywalne. Śruby stosowane są najczęściej wszędzie tam, gdzie zależy nam na możliwości łatwego montażu i demontażu. Korzysta się z nich przy składaniu, np. mebli, poszczególnych elementów maszyn i w wielu innych sytuacjach. Na rynku znajdziemy śruby o najróżniejszych kształtach. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj gwintu. Do śrub potrzeba również specjalnych podkładek i nakrętek, które dobiera się do wielkości gwintu.

Wkręty najczęściej znajdują zastosowanie, kiedy zależy nam trwałym scaleniu poszczególnych elementów. W zależności od materiału, do którego zostaną użyte, poszczególne modele różnią się długością, grubością i gwintowaniem.

Zastosowanie kołków do mocowania wymaga uprzedniego wywiercenia otworu montażowego. Każdy kołek ma tzw. koszulkę z tworzywa sztucznego. Koszulka rozpiera się, kiedy wkręcamy wkręt do środka. Kołki są bardzo uniwersalne i można je stosować przy wielu materiałach.

Metalowe nity zrywalne służą do łączenia elementów, które muszą pozostać płaskie, takie jak blachy czy dekoracyjne elementy drewniane. Składają się z dwóch części – tulei i pręta (lub gwoździa). W trakcie łączenia materiałów, drut zostaje oderwany od całości nitu.

Z czego wykonuje się elementy złączne?

Najczęściej elementy złączne wykonuje się z metalu. Jest to stal ocynkowana, odporna na warunki atmosferyczne. Ma również być wytrzymała na niskie temperatury czy działanie wilgoci. Elementy złączne mogą być również wykonane ze stali kwasoodpornej oraz węglowej. Coraz częściej spotykane są też wyroby fosfatowane, nazywane też fosforanowanymi. Są one zanurzane w roztworach mieszaniny cynku, żelaza, fosforanów, ale również magnezu i kwasu fosforowego, dzięki czemu są matowe i ciemnoszare. Nie poddają się również tak szybko korozji.

Elementy złączne mogą również mieć elementy wykonane ze sztucznych półproduktów, jak w przypadku wkrętów. Wybierając elementy złączne, powinniśmy zwrócić uwagę do czego będą nam potrzebne. Jeśli potrzebujemy wyrobów odpornych na warunki atmosferyczne, warto wybrać właśnie elementy fosfatowane, odporne na korozję. Przy konstrukcjach wewnątrz budynków możemy wybrać tradycyjne stalowe wkręty czy śruby. W sklepach budowlanych znajdziemy szereg urozmaiconych modeli i elementów dodatkowych, tj. podkładki i nakrętki. Znając przeznaczenie określonych wyrobów złącznych, możemy z powodzeniem znaleźć odpowiednie elementy – niezawodne i trwałe, gotowe do prac montażowych.