Uprząż asekuracyjna, czyli podstawowy sprzęt każdego alpinisty przemysłowego

Uprzaz asekuracyjna, czyli podstawowy sprzet kazdego alpinisty przemyslowego

Wspinaczka linowa to bardzo ekscytujące zajęcie zaliczane do sportów ekstremalnych. W wielu przypadkach można połączyć pasję i pracę zarobkową. Mowa tutaj nie tyle o zawodowym alpinizmie wysokogórskim, a o przemysłowej jego odmianie.

Co to jest alpinizm przemysłowy?

Alpinizm przemysłowy określany jest jako rodzaj wspinaczki wykorzystujący techniki wspinaczki linowej. Prace wykonuje się głównie na obiektach przemysłowych. Prace na wysokości, które są najpopularniejsze to mycie szyb na wysokości oraz malowanie. Ze względu na aktualne trendy w architekturze, rośnie również zapotrzebowanie na bardziej specjalistyczne usługi wykonywane na wysokich budynkach (np. spawanie czy instalacja reklam i oświetlenia).

Podstawowy sprzęt alpinisty przemysłowego – uprząż

Uprząż asekuracyjna oraz lina to dwa elementy ekwipunku alpinisty przemysłowego, które dają poczucie bezpieczeństwa. Uprząż alpinistyczna ma dodatkowo znaczący wpływ na komfort naszej pracy.

Podstawowa uprząż składa się z:

  • pasa biodrowego,
  • pętli udowych,
  • ogniwa górnego i dolnego,
  • łącznika centralnego,
  • klamer do regulacji pasa biodrowego i pętli udowych,
  • szpejarek.

W alpinizmie przemysłowym stosuje się również uprzęż piersiową, która w połączeniu z biodrową występuje pod nazwą uprzęży pełnej.

Jak wybrać odpowiednią uprząż?

Początkujący alpinista może mieć problem z doborem odpowiedniej uprzęży. Element ten niekoniecznie jest bowiem poruszany na kursach wspinaczki linowej. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów.

Po pierwsze każda pełna uprząż asekuracyjna, którą zamierzamy wykorzystywać w sposób profesjonalny, musi spełniać jednocześnie trzy normy, dotyczące indywidualnego sprzętu ochronnego zapobiegającego upadkom z wysokości. Wspominane normy to:

  • EN 358: indywidualny sprzęt ochronny stabilizujący w trakcie pracy i chroniący przed upadkiem z wysokości (norma ogólna),
  • EN 813: uprząż biodrowa,
  • EN 361: uprząż piersiowa.

Kolejną kwestią jest rozmiar uprzęży. Odpowiednio dobrana powinna umożliwić przełożenie dłoni przez pas biodrowy oraz pętle udowe i obrócenie jej z lekkim oporem. Luźniejsze uprzęże mogą wydawać się wygodniejsze, ale z pewnością są dużo mniej bezpieczne (ryzyko upadku). Uprzęże zbyt ciasne będą natomiast ograniczać nasze ruchy oraz wywierać nadmierny ucisk i bolesność. Wybierając konkretną uprząż, należy zwrócić też uwagę na to, czy pas biodrowy i pasy udowe są odpowiednio wyprofilowane oraz, czy ilość wyściółki jest wystarczająca.

Uprzęże wspinaczkowe w zależności od zastosowań mogą mieć więcej lub mniej punktów wczepienia. Prace na wysokości wymagają stosowania sprzętu, który posiada:

  • punkt centralny umożliwiający zjazd na linie,
  • punkt tylny do asekuracji w ciasnych przestrzeniach,
  • punkt piersiowy służący do połączenia z systemem auto-asekuracyjnym,
  • dwa punkty boczne do pracy w podparciu.

Ostatnią ważną kwestią, o której często się zapomina, są odpowiednie szpejarki. Powinniśmy mieć ich wystarczająco wiele, aby pomieścić sprzęt potrzebny do pracy. W zależności od rodzaju aktywności może być go dużo, a jego waga może okazać się bardzo znacząca. Szpejarki powinny być zatem bardzo solidne. Przykładowo uprząż sportowa jest zwyczajowo wyposażona w mniejszą ilość szpejarek i są one przystosowane wyłącznie do podwieszania relatywnie lekkich przedmiotów, takich jak woreczek z magnezją czy karabinek.

Uprząż alpinisty przemysłowego to podstawowe narzędzie jego pracy. Z tego powodu powinna być ona dopasowana do indywidualnych preferencji alpinisty oraz spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, które mogą różnić się od tych, jakie występują we wspinaczce po ścianach naturalnych. Odwiedzając sklep ze sprzętem alpinistycznym w celu nabycia takie osprzętu, warto zatem wziąć uwagę wszystkie wspomniane czynniki.

źródło: Dlaalpinisty.pl – kolce przeciw ptakom