Makuch rzepakowy w żywieniu świń

Makuch rzepakowy w zywieniu swin

Odpowiednie żywienie świń ma bardzo duży wpływ nie tylko na ich optymalne utuczenie, ale również na ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Zwierzęta te potrzebują przede wszystkim białka. Ważne jest, aby dostarczać go w odpowiednich ilościach. Istotna jest również jakość mieszanek paszowych. Niestety, niektórzy hodowcy, chcąc zaoszczędzić, stosują produkty niedostosowane do konkretnej grupy zwierząt. W najlepszych hodowlach stosuje się dodatki, które podnoszą wartość odżywczą i smakowitość pasz. Jednym z przykładów może być tutaj makuch rzepakowy.

Czym jest ekstrudowany makuch rzepakowy?

Najogólniej mówiąc, jest to materiał paszowy, który pozostaje po wytłoczeniu oleju z nasion rzepaku. Nie zostaje on poddany ekstrakcji pozostałości tłuszczu, którego zawartość wynosi około 9-18%. Makuch rzepakowy jest doskonałym źródłem białka oraz energii. Przeciętnie w jednej porcji materiału znajduje się od 34 do 35% białka bogatego w aminokwasy siarkowe, takie jak metionina i cystyna. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu stanowi on świetny komponent energetyczny różnego rodzaju pasz.

Okazuje się jednak, że makuch rzepakowy ma również swoje wady. Jedną z nich jest wysoka zawartość włókna. Wpływa ono niekorzystnie na przyswajanie składników odżywczych, a dodatkowo niezbyt przyjemnie pachnie, przez co świnie niechętnie ją spożywają. Jeśli jednak chcemy poprawić jakość makuch, możemy poddać go procesowi ekstruzji. W jego trakcie, surowiec jest poddawany działaniu wysokiego ciśnienia, temperatury oraz sił tarcia. Dzięki temu właściwości paszy znacznie się zmieniają.

  • Drugorzędne struktury białka ulegają rozerwaniu, przez co są one o wiele łatwiej dostępne w przewodzie pokarmowym zwierząt.
  • Poprawia się strawność włókna, co powoduje, że zmniejszają się jego właściwości antyżywieniowe.
  • Ograniczeniu ulega nieprzyjemny zapach makucha rzepakowego.
  • Poprawia się smak paszy, dzięki czemu zwierzęta łatwiej ją przyswajają.
  • Dzięki wysokiej temperaturze zniszczone zostają bakterie czy grzyby pleśniowe.

Jak może być stosowany makuch rzepakowy?

Ze względu na jego właściwości, po makuch rzepakowy szczególnie chętnie sięgają hodowcy świń. Zazwyczaj jest on stosowany jako podstawowy komponent białkowy pasz dla tuczników. Stanowi on cenną alternatywę dla poekstrakcyjnej śruty sojowej. Należy jednak pamiętać, że makuch jest składnikiem, który nie jest odpowiedni w żywieniu prosiąt. Jeśli jednak chodzi o stosowanie go u starszych zwierząt, jest jak najbardziej uzasadnione. Na jego korzyść przemawia również fakt, iż białko pochodzące z makucha jest około 20% tańsze od tego sojowego.

Jakie korzyści przynosi stosowanie makucha rzepakowego?

Główną zaletą tego surowca jest dostarczanie trzodzie chlewnej wysokiej jakości białka, które ma bardzo dobry skład aminokwasowy. To z kolei przekłada się na znaczną poprawę wyników produkcyjnych, czyli na szybszy przyrost. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, znacznej poprawie ulega metabolizm tłuszczów u zwierząt. Ponadto, ma to korzystny wpływ na działanie układu odpornościowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób lub, w skrajnych przypadkach, złagodzić ich przebieg.

Hodowla trzody chlewnej tylko z pozoru wydaje się łatwa. Podejmując się takiego zadania, należy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa tu optymalnie dobrane pożywienie. Stosując makuch rzepakowy, jesteśmy w stanie zapewnić zwierzętom wartościowe posiłki wysokiej jakości, a jednocześnie nie wydajemy zbyt dużych pieniędzy.