Kontenerowe stacje sprężarek – alternatywna na brak wolnej przestrzeni

Kontenerowe stacje sprężarek

Coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na zasilanie swoich procesów technologicznych sprężonym powietrzem, rezygnując jednocześnie z konwencjonalnych napędów spalinowych. Sprężone powietrze jest elastycznym nośnikiem energii, które może być “czyste” dla środowiska naturalnego, co w ostatnich latach niezwykle zyskało na znaczeniu.

Przedsiębiorcy borykają się często z problemem relatywnie dużej ilości przestrzeni wykorzystywanej przez instalację do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza. Nie da się ukryć, że każdy metr kwadratowy jest cenny dla firmy, ponieważ wiąże się z kosztami inwestycyjnymi czy za wynajem.

Kontenerowe stacje sprężarek – oszczędność miejsca

Na szczęście w ostatnich latach producenci dostrzegli ten problem i zaproponowali rozwiązanie – kontenerowe stacje sprężarek, których istotą jest mobilność. Sprężarka oraz całe wyposażenie niezbędne do efektywnego wytwarzania i dostarczania sprężonego powietrza znajduje się w kontenerze, który może być umieszczony w dowolnym miejscu, np. na zewnątrz hali produkcyjnej.

Do optymalnej realizacji procesu wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza niezbędny jest szereg urządzeń i elementów wyposażenia, nie tylko sama sprężarka. Za proces uzdatniania odpowiadają:

  • separatory cyklonowe,
  • układ filtracji,
  • osuszacze adsorpcyjne lub chłodnicze,
  • układy chłodzenia.

Ponadto, w skład instalacji wchodzi także zbiornik na kondensat, zbiornik na powietrze, reduktory oraz przewody przesyłowe. To wszystko zajmuje znaczną powierzchnię, co może być problematyczne dla zakładu stale rozwijającego swoją działalność.

Wysoka kultura pracy

Mobilna stacja sprężarek to nie tylko oszczędność przestrzeni, ale także wyizolowanie szkodliwych zjawisk związanych z emitowaniem hałasu oraz zanieczyszczeń przez sprężarkę. Personel pracujący w pobliżu takiej stacji może być narażony na powyższe czynniki. Przeniesienie instalacji poza halę produkcyjną rozwiązuje ten problem.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość dowolnego transportowania stacji, np. z powodu zmiany lokalizacji prowadzenia działalności lub otwarcia zupełnie nowego zakładu produkcyjnego w nowej lokalizacji.

Kontenery są przystosowane do specyfiki pracy stacji sprężarki i przeciwdziałają nadmiernemu wydzielaniu ciepła poprzez efektywny układ chłodzenia (w kontenerowych stacjach sprężarek jest z reguły niższa temperatura niż w tradycyjnych) oraz drganiom, dzięki dobrym właściwościom tłumiącym.

Jakimi zaletami cechują się mobilne stacje sprężarek?

Kontenerowe sprężarkownie są stosunkowo łatwe w montażu oraz demontażu posiadają wszystkie niezbędne atesty. Rozwiązują problem w przypadkach, gdy brakuje wolnej przestrzeni, a budowa nowego pomieszczenia nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Doskonale sprawdzają się na placach budowy, miejscach odwiertów, oczyszczalniach ścieków oraz zakładach przemysłowych.

Oprócz cech, dzięki którym kontenerowe stacje sprężarek wyróżniają się na tle tradycyjnych, mogą one posiadać także inne zalety związane z technologią czy parametrami wydajnościowymi, tj.:

  • płynna regulacja wydajności,
  • napęd bezpośredni 1:1,
  • technologia bezolejowa,
  • szeroki zakres dostępnych mocy (kW).

Przede wszystkim jednak mogą one dostarczać sprężone powietrze o wysokiej jakości, pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne w branży spożywczej czy farmaceutycznej, gdzie ludzie mają bezpośrednią styczność z wyrobami gotowymi.

Współczesna konkurencja w gospodarce, w szczególności w przemyśle produkcyjnym determinuje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań z naciskiem na elastyczność oraz mobilność. Zakłady produkcyjne powinny być przygotowane na ewentualną rozbudowę infrastruktury produkcyjnej czy nawet otwarcie zupełnie nowej hali w nowej lokalizacji. W takich realiach kontenerowa stacja sprężarek, która może być transportowana w dowolne miejsce, jest optymalnym rozwiązaniem.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza