Jak działa ścielarka?

ścielarka do słomy

Ścielarka pozwala na zautomatyzowanie obróbki słomy, co znacznie ułatwia zarówno rozrzucanie ściółki, jak i przygotowywanie oraz podawanie paszy. Jest to urządzenie, które sprawdzi się zarówno w gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą, jak i warzywniczą oraz ogrodniczą. Jak działa to nowoczesne urządzenie i dlaczego warto mieć je w swoim gospodarstwie?

Ścielarka – urządzenie, dzięki któremu usprawnisz pracę w gospodarstwie

Słoma to materiał, który używany jest w hodowli zwierzęcej od wielu lat zarówno jako ściółka, jak i składnik żywieniowy. Niestety obsługa technologiczna zużywanej słomy jest czasochłonna i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nic nie wskazuje jednak na to, aby w najbliższych latach pojawiła się możliwość wyeliminowania jej z gospodarstw. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób możesz zautomatyzować obsługę technologiczną słomy, a zaoszczędzony czas i pieniądze przeznaczyć na inne cele.

Jeszcze jakiś czas temu do rozrzucania niewielkich kostek słomy służyły widły. Obecnie trudno to sobie wyobrazić, szczególnie w przypadku dużych gospodarstw oraz hodowli na głębokiej ściółce. Dlatego z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia (np. ścielarka do słomy Tomahawk)  znacznie ułatwiające czynności, które kilkanaście lat temu kosztowały wiele czasu, zdrowia i pieniędzy. Nowoczesna ścielarka ma wiele zalet:

  • pozwala na szybkie uzupełnianie podłoża;
  • rozwiązuje problem z transportem dużych bel oraz kostek z pras wielkogabarytowych;
  • ułatwia i przyspiesza proces przygotowywania oraz podawania paszy;
  • może być wykorzystana jako podajnik do sianokiszonki i siana;
  • umożliwia pocięcie słomy na mniejsze kawałki, przez co rośnie jej zdolność do wchłaniania wody;

Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwiają pracę np. poprzez płynną regulację szybkości posuwu taśmy podłogowej, samozaładowczą tylną klapę, czy płynną regulację kierunku (takie udogodnienia znajdziesz w ścielarce do słomy Tomahawk).

Samodzielne urządzenie lub element wozu paszowego

Urządzenie do ścielenia słomą może być elementem wyposażenia wozu paszowego, dzięki czemu korzystasz z jednego ciągnika, a zamiast zakupu dwóch maszyn nabywasz tylko jedną. Za załadunek słomy odpowiada ładowarka lub ładowacz czołowy. Gdy słoma zostanie już załadowana, następuje jej rozdrobnienie w zbiorniku. Następnie jest wyrzucona przez okno wysypowe do przodu (w zależności od modelu trafia na rodzaj stołu lub taśmę transportową) i kierowana jest w stronę wirnika, który wyrzuca ją przez obracający się walec z zębami. Na końcu znajduje się rura wysypowa wyposażona w hydrauliczną regulację końcówki, dzięki której możliwe jest sterowanie odległością wyrzutu ściółki.

Ścielarka może być również samodzielnym urządzeniem z własnym systemem załadunku, którego podstawowym elementem jest klapa załadunkowa. Zasobniki samodzielnych ścielarek mogą pomieścić kilka bel prostopadłościennych oraz od jednej do pięciu okrągłych. Rozdrabnianie oraz wyrzut słomy zależą od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są ścielarki z zasobnikiem w kształcie prostopadłościanu oraz bębnowe (nie mają dodatkowych walców rozdrabniających).