Dokumentacja nie na papierze – jak się jej prawidłowo pozbyć?

Zasyp papierowej dokumentacji jest zjawiskiem bardzo powszechnym, właściwie w każdej dziedzinie naszego życia. Towarzyszy nam zarówno w życiu codziennym, przy sprawach urzędowych, kwestiach związanych z samorozwojem i samodoskonaleniem, a także w pracy zawodowej. Jednakże postępujący rozwój technologiczny oferuje nam coraz szerszy dostęp do elektronicznych usług, a co za tym idzie do cyfrowych odpowiedników klasycznych dokumentów. Coraz więcej danych pozyskiwanych i przesyłanych jest za pomocą Internetu, co wymusza możliwości składowania e-dokumentów bądź kopii dokumentów istniejących fizyczne w jakimś miejscu lub na jakiegoś rodzaju nośnikach. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób bezpiecznie pozbyć się cyfrowych dokumentów?

Poza klasyczną formą – inne nośniki danych

Pierwsze skojarzenie ze słowem dokument niesie ze sobą wyobrażenie papierowych wydruków, teczek bądź segregatorów pełnych akt. Jednakże w obecnej rzeczywistości coraz większe ilości dokumentów zostają zdigitalizowane bądź istnieją tylko i wyłącznie w formie cyfrowej, przechowywanej na różnego rodzaju nośnikach. Przeskok technologiczny sprawił, że sprzęty takie jak slajdy, klisze i mikrofilmy kojarzą nam się raczej z filmami szpiegowskimi bądź źródłami informacji dostępnymi jedynie w archiwach i bibliotekach. Trudno sobie wyobrazić, aby jakaś poważna firma korzystała obecnie z przestarzałych technologii. Era tego typu nośników przeminęła kilka dekad temu, podobnie jak czas magnetycznych nośników jak dyskietki czy kasety. Coraz rzadziej stosuje się także ich optyczne odpowiedniki, czyli płyty CD i DVD, które zostają powoli zastępowane przez wielozapisowe i pojemniejsze pamięci USB, karty pamięci, dyski SSD oraz wciąż niezastąpione dyski HDD. Dyski twarde oraz elektroniczne nośniki danych stanowią obecnie zdecydowaną większość urządzeń, na jakich zapisujemy prywatne bądź służbowe dokumenty, jednakże ich dużo większa trwałość wymusza na nas stosowanie innowacyjnych metod, które pozwolą na całkowite i bezpieczne usunięcie zawartych na nich danych. Niepotrzebnych, starych, bądź zepsutych nie wrzucimy przecież do biurowej niszczarki. Jak więc bezpiecznie je niszczyć?

Metody niszczenia dysków twardych i elektronicznych nośników danych

Chcąc raz na zawsze zniszczyć dokumentację, niezależnie od nośnika na jakim się znajduje, musisz mieć świadomość, że proces ten powinien przebiegać w taki sposób, aby utylizacja nośników danych była nieodwracalna i w pełni skuteczna. Tylko tak wykonane niszczenie jest w stanie zabezpieczyć Twoją firmę przed konsekwencjami związanymi z wypłynięciem poufnych bądź tajnych informacji. Pomińmy od razu domowe sposoby niszczenia dysków twardych i innych elektronicznych nośników za pomocą młotka i wiertarki i skupmy się na bardziej skutecznych sposobach. Wśród metod, jakie stosuje się przy niszczeniu nie papierowych nośników informacji, znajdują się:

  • Demagnetyzacja – niszczenie danych zapisanych na dysku twardym, polegające na zastosowaniu silnego pola elektromagnetycznego.
  • Nadpisywanie i programowanie – wielokrotne zapisywanie i usuwanie zapisanych danych bądź usuwanie danych za pomocą specjalistycznych programów.
  • Niszczenie chemiczne – całkowite rozpuszczenie pociętych urządzeń w kwasie.
  • Niszczenie termiczne – doprowadzenie nośnika do stopienia lub temperatury, w której traci swoje właściwości.
  • Niszczenie mechaniczne – zmielenie i sprasowanie urządzeń na wióry w specjalnych niszczarkach przemysłowych.

Jak mieć pewność, że nośniki danych zostaną zniszczone w poprawny sposób?

Najlepszym rozwiązaniem przy niszczeniu sprzętu firmowego będzie wybór jednej z firm profesjonalnie niszczących dokumenty, która w swojej ofercie posiada również opcję niszczenia dokumentacji niepapierowej. Firmy z branży profesjonalnego niszczenia dokumentów przykładają wiele starań do jakości oferowanych usług oraz bezpieczeństwa związanego z ich wykonaniem. Te solidniejsze oferują Ci także certyfikaty niszczenia, nagrania procesu niszczenia oraz wgląd w każdy etap utylizacji dokumentów. W dużej mierze ze względów wydajnościowych oraz kosztochłonnych firmy outsourcingowe niszczą nośniki danych za pomocą metody mechanicznej, która jednocześnie jako jedyna spełnia wymagania obowiązującej normy DIN 66399. Właściwy wybór profesjonalisty w zakresie niszczenia dokumentów zagwarantuje Ci całkowite i zgodne z prawem zniszczenie informacji, przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy.

Źródło: Essi – niszczenie i utylizacja dokumentów