Czym są namioty lakiernicze?

lakiernik

Namiot lakierniczy nazywany jest również przenośną komorą lakierniczą. Jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywany w głównej mierze do malowania różnego rodzaju materiałów czy też do natrysku preparatów sztucznego opalania. Namioty pozwalają stosować środki niejednokrotnie szkodliwe dla dzieci i zwierząt na świeżym powietrzu, zamiast w zamkniętych pomieszczeniach. Jednocześnie są one nieprzemakalne, łatwe do przechowywania i składania, a zarazem charakteryzują się dobrą wentylacją.

Konstrukcja namiotu lakierniczego

Standardowo namioty lakiernicze składają się z poszycia oraz stalowych rurek utrzymujących całą konstrukcję. Materiał, z którego tworzone jest poszycie, jest nie tylko bardzo trwały, ale również nie przemaka i jest odporny na promieniowanie słoneczne, bardzo niskie oraz bardzo wysokie temperatury. Dzięki temu namiot lakierniczy można stosować przez cały rok.

Główna konstrukcja namiotu jest oparta najczęściej na grubych, stalowych rurach, a także łącznikach, zaś całość jest ocynkowana ogniowo. Zwykle nowoczesne namioty posiadają wzmocnioną konstrukcję zarówno dachową, jak i podłogą, a także wzmocnienia drzwi. Najczęściej spotyka się namioty, których brama jest rolowana ręcznie, a do jej otwarcia są potrzebne dwie osoby. Istnieją jednak modele, w których wjazd cechuje tak zwana kurtyna – plandeka rozsuwa się na dwie strony, a aby otworzyć namiot, wystarczy obecność jedynie jednej osoby.

Co ważne niektóre namioty lakiernicze mogą być wyposażone w system Air Control, czyli podwójne wywietrzniki ze zwijanymi okiennicami, pozwalającymi prawidłowo wentylować wnętrze. Dzięki temu w namiotach nie tworzy się tak zwany efekt sauny, zaś woda nie skrapla się. Inne z kolei modele cechują się systemem zapobiegającym (dzięki dodatkowym rzepom) wydostawaniu się ciepła. W tym wypadku ściany doskonale przylegają do siebie, co sprawia, że do środka nie przedostaje się żaden kurz, deszcz, a nawet śnieg. Co więc za tym idzie – wnętrze jest hermetyczne.

Namiot lakierniczy i jego zastosowanie

Zwykle namioty lakiernicze stosuje się – jak sama nazwa wskazuje – jako miejsce do malowania różnego rodzaju produktów i materiałów. Jest to bardzo ważne, ponieważ doskonała wentylacja nie wpływa na zdrowie przebywających w nim osób, co może mieć miejsce w przypadku użycia farby oraz impregnatów w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład w domu lub w garażu.

Typowe parametry namiotów lakierniczych

 

Namioty lakiernicze mogą posiadać różnorodny wygląd. Najczęściej charakteryzują się one dużymi wymiarami o długości oraz szerokości kilku metrów, prostokątnym kształtem. Wyposażone są w  drzwi, a niekiedy również w okna. W zależności od producenta oraz jego oferty, istnieje możliwość przedłużenia bądź zmniejszenia jednego namiotu lakierniczego. Typowe wymiary mogą wynosić na przykład 6m x 12m x 2m, 6m x 8m x 2m i tym podobne.

 Zalety namiotów lakierniczych

  • mocna konstrukcja, która nie ulega uszkodzeniu ze względu na liczne rozkładania, bądź też warunki atmosferyczne;
  • wieloletnia eksploatacja za sprawą grubych rur stalowych ocynkowanych ogniowo oraz dzięki mocnym materiałom;
  • możliwość całorocznego zastosowania z powodu dużej nośności i wysokiej sztywności konstrukcji odpornej zarówno na promienie słoneczne, deszcz, jak i śnieg;
  • ognioodporne poszycie, jakie posiadają prawie wszystkie nowoczesne namioty lakiernicze. Takie rozwiązanie bowiem znacząco zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich.

Źródło: DasCompany.com